Bratislava 29. marca (TASR) - Slovensko pristúpi k jednotnej Európsko-Americkej dohode o "otvorenom nebi". Zmluva medzi štátmi Európskej únie (EÚ) a USA má vytvoriť jednotný trh leteckej dopravy medzi EÚ a USA s voľným tokom investícií a služieb. Vyplýva to z návrhu, ktorý do pripomienkového konania predložilo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR.
Na základe zmluvy budú môcť letecké spoločnosti z Európskeho spoločenstva lietať do USA z ktoréhokoľvek letiska na území únie a naopak. Doteraz to nebolo možné, keď napríklad nemecká letecká spoločnosť Lufthansa mohla lietať do USA len z nemeckých letísk. Dohoda tiež rozšíri "open skies" (dohody o otvorenom nebi), ktoré liberalizujú prístup na trh leteckých dopravných služieb pre letecké spoločnosti všetkých členských štátov. Vytvoria sa aj nové možnosti pre tzv. mokrý lízing (prenájom lietadla aj s posádkou) a európske spoločnosti získajú možnosť zapojiť sa do tzv. "Fly America" programu, čo im umožní poskytovať dopravu financovanú vládou USA.
"Otvorené nebo" môže poškodiť tradičné americké aerolínie, ako sú AMR Corp's American Airlines a UAL Corp's United Airlines. Veľké americké letecké spoločnosti totiž v ostatných rokoch presunuli svoju pozornosť na lukratívne medzinárodné lety. Týmto spôsobom sa snažili vyhnúť tvrdej konkurencii nízkonákladových aerolínií na domácom trhu. Podľa odborníkov dohoda vyvolá cenovú vojnu medzi prepravcami ponúkajúcimi lety cez Atlantik. Otvorí tiež vyťažené londýnske letisko Heathrow pre ostatné spoločnosti. V súčasnosti z Heathrow do amerických destinácií lietajú iba British Airways, Virgin Atlantic, United Airlines, a American Airlines.
Aerolínie vo všeobecnosti privítali túto dohodu, ktorá im poskytuje nové možnosti. Niektoré letecké spoločnosti sa ich okamžite pokúšajú využiť. Napríklad 4. najväčšia americká letecká spoločnosť Continental Airlines podala žiadosť o povolenie prevádzkovať lety medzi Clevelandom a Parížom. Írske aerolínie Aer Lingus plánujú v tomto roku tri nové linky do USA.
Zmluvu by štáty mali podpísať na summite EÚ - USA 30. apríla. Do platnosti by mala vstúpiť 30. marca 2008. Očakáva sa, že prijatie dohody povedie k vytvoreniu 80 000 pracovných miest. Predpokladaný zisk sa odhaduje na 12 miliárd USD, v prepočte približne 301 miliárd SKK, a počet prepravených cestujúcich na transatlantických letoch by sa počas najbližších piatich rokov mohol zvýšiť o 26 miliónov, čo predstavuje 44-% nárast.
V nákladnej doprave by sa mohli výkony zvýšiť o 1 až 2 %, čo v absolútnych číslach je vysoký nárast s ohľadom na to, že európske a americké letecké spoločnosti v nákladnej doprave predstavujú 70 % celkového leteckého potenciálu na svete.