Praha/Bratislava 29. marca (TASR) Budova nového Slovenského národného divadla (SND) nemôže v sebe zaprieť dobu, kedy vznikala. Divadlo, ktoré začali stavať už v roku 1986, sa zo všetkého najviac podobá krajským výborom komunistickej strany postaveným podľa sovietskych vzorov: biely mramor, nemoderné okná aj lampy vonkajšieho osvetlenia pripomínajú 80. roky. Konštatuje český denník Lidové noviny (LN) na margo slovenskej prvej scény, ktorú už v polovici apríla čaká prevádzka naostro.
Denník poznamenáva, že dokončenie stavby nemá sklz 14 dní, ale 14 rokov. A aj cena sa z pôvodných 874 miliónov vtedy ešte československých korún vyšplhala na asi päť miliárd. Stavba slovenského kultúrneho Temelína bola niekoľkokrát prerušená, dlhé roky prakticky stála a uvažovalo sa aj o tom, že by sa budova zmenila na niečo celkom iné. Naposledy, za minulej Dzurindovej vlády, sa hovorilo o muzikálovej scéne, o výstavnom areáli, a panovali dokonca obavy, by sa z mramorovej budovy národného divadla nestalo najväčšie vietnamské trhovisko strednej Európy.
Bratislava pritom už jednu budovu SND má. Krásna budova v slohu klasicizmu bola postavená pred vyše sto rokmi. V dobe, keď sa Bratislava volala Pozsony a deväťdesiat percent jej obyvateľov tvorili Nemci, Židia a Maďari.
Keď po slávnostnej premiére vyjdú diváci z divadla von, uvidia pred sebou obrovskú stavebnú jamu. O dva roky má byť namiesto nej nové city s obchodnými pasážami, promenádou okolo Dunaja a galériou moderného umenia v kúzelnej budove starého prístavu. Bude to tu krásne, sníva strojník z kotolne, ktorý vyšiel von na cigaretu. Ale budovu nového národného divadla za sebou nemá na mysli, uzatvárajú LN.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh