Houston 29. marca (TASR) - Pevninský ľadový príkrov Antarktídy, porovnateľný s rozlohou amerického štátu Texas, sa stenčuje. Vývoj je pravdepodobne dôsledkom globálneho otepľovania a môže spôsobiť výrazný nárast hladiny svetových morí.
Toto varovanie tlmočili odborníci na polárne oblasti v spoločnom vyhlásení na záver konferencie amerických a európskych polárnych expertov na Texaskej univerzite v Austine.
"Prekvapivo rapídne zmeny" sa dejú v zálive Amundsenovho mora, ktoré sa ako okrajové more južnej časti Tichého oceánu nachádza pri pobreží Antarktídy. Vedci teraz musia zistiť, ako rýchlo sa tento príkrov topí a aký nárast hladiny morí môže spôsobiť.
Bádatelia pripisujú vinu za topenie ľadovej pokrývky meniacim sa vetrom v okolí Antarktídy, ktoré podľa nich spôsobujú, že pod pevninským ľadovcom prúdia teplejšie vody. Zmeny vetrov sú zrejme dôsledkom viacerých faktorov, vrátane globálneho otepľovania, ubúdania ozónovej vrstvy v atmosfére a prirodzenej premenlivosti.
Stenčovanie antarktického pevninského ľadovca, ktorý má dnes hrúbku 3,2 kilometra, sa pozoruje najmä zo satelitov. Nie je však známe, koľko ľadu sa už roztopilo, pretože údaje o ľadových príkrovoch v odľahlých oblastiach sa veľmi ťažko získavajú.
Štúdia sa sústreďuje na záliv Amundsenovho mora, pretože táto oblasť sa veľmi rýchlo topí a dochádza v nej k najdramatickejším zmenám. Navyše sa tam nachádza dostatok vody na to, aby zvýšila hladinu svetových morí o šesť metrov, varujú vedci. Ostatné časti Antarktídy tiež strácajú ľad, no nie až tak rýchlo, ako sa to deje práve v tomto zálive.