Malo ísť o pomstu za predošlý bombový atentát, ktorý si vyžiadal 75 obetí. Ako povedal miestny lekár, obete boli spútané a so zaviazanými očami, čo je typickým štýlom šiitských ozbrojencov. Násilie a bombové atentáty, ktoré sú prejavom sunnitsko-šiitskej sektárskej vojny, zvierajú krajinu podobne ako sunnitské povstanie proti šiitskej vláde a Američanom, ktorí ju podporujú.
Utorkové bombové atentáty v šiitskej štvrti v Tal Afare, ktoré zabili 75 ľudí a 190 zranili, sú pre mesto najhorším prejavom násilia od marca minulého roku, keď sa o ňom pochvalne vyjadril prezident Bush. Najhorším incidentom bol výbuch dodávky, ktorej vodič oklamal hliadku očakávajúcu zásoby potravín pre zhromaždený dav.
Ako uviedol oficiálny zdroj, iracká armáda zaviedla zákaz nočného vychádzania v meste, rozmiestnila v centre mesta motorizované hliadky a zákaz presunov uvalila dokonca aj na políciu. Povstalci pri útokoch na iracké bezpečnostné sily a civilistov v sunnitskej provincii Anbár, známou baštou al-Kájdy, častejšie v posledných mesiacoch využívajú chemické, najmä chlórové bomby.
Ako informoval americký chargé d'affaires Daniel Speckhard, výbuch rakety v blízkosti amerického veľvyslanectva v Zelenej zóne mesta, sídle irackej vlády a americkej misie, ktorá je preto husto opevnená, usmrtil v stredu 3 ľudí. Počas iného incidentu v Zelenej zóne prišiel v prestrelke o život americký vojak. Kontraadmirál Mark Fox uviedol, že útoky v Zelenej zóne sú "prejavom zúfalstva" povstalcov, keďže v ostatných častiach Bagdadu je sprísnená bezpečnosť.