Praha 28. marca (TASR) S odstupom viac ako dvoch mesiacov od prijatia žiadosti USA o vybudovanie americkej vojenskej radarovej základne v Česku dnes česká vláda rozhodla o odpovedi. Vo forme nóty sa kabinet prihlásil k myšlienke protiraketovej obrany a vyslovil súhlas na ďalšie detailné rozhovory o americkej radarovej základni. Príslušnú nótu pripravenú ministerstvami obrany a zahraničných vecí dostane americký veľvyslanec v ČR. O dva dni neskôr vláda poskytne text nóty, vrátane príloh, aj poslancom a senátorom.
Nóta je právne nezáväzný dokument, ide skôr o politickú deklaráciu. To znamená, že politická deklarácia českej vlády je, že vláda schválila začatie rokovaní. Text nóty vzala (vláda) po diskusii a pripomienkach na vedomie. To uznesenie bolo schválené, informoval premiér ČR Mirek Topolánek po rokovaní vlády.
Súhlas českej vlády sa očakával napriek tomu, že jedna z troch koaličných strán Strana zelených mala k radaru v minulosti niektoré výhrady.
Po odpovedi českej vlády na žiadosť Spojených štátov budú nasledovať ďalšie rozhovory a detailné prípravy budúcej dohody. Ako dnes Topolánek zdôraznil, konečné slovo po podpise budúcej dohody bude patriť parlamentu. V prípade, že pôjde o prezidentskú dohodu, bude potrebný aj podpis českého prezidenta.
O referende, ktoré požaduje opozícia, sa Topolánek nezmienil. Možnosť vypísania referenda požaduje podľa výskumov verejnej mienky väčšina českých voličov. Topolánek to v minulosti kategoricky odmietol s tým, že k bezpečnostným otázkam je plebiscit neprípustný, a pripomenul, že referendum sa nekonalo ani pred vstupom ČR do NATO. Všetky kroky, ktoré sa budú vo Vojenskom výcvikovom priestore Jince realizovať ešte do ratifikácie dohody, nebudú mať nevratný charakter, zdôraznil český premiér.
Tento týždeň námestník českého ministra obrany Martin Barták informoval, že v najbližšej dobe do ČR pricestujú americkí experti. Spolu s českými kolegami by mali preskúmať geologické podložie na mieste plánovanej výstavby základne vo Vojenskom výcvikovom priestore Jince. Do ČR pricestujú aj americkí hygienici, lekári a odborníci na životné prostredie. Radarové zariadenie bude musieť splniť české technické normy.
Americká základňa s radarom by mala podľa predbežných plánov vzniknúť asi dva kilometre vzdušnou čiarou od dediny Trokavec, čo je asi 60 kilometrov južne od Prahy. Základňa USA by bola na ploche iba asi dva krát dva kilometre a radar by mal byť v prevádzke od roku 2011 alebo 2012.
Americký protiraketový štít môže údajne slúžiť aj na obranu Ruska
Plánovaný americký protiraketový štít v strednej Európe môže v budúcnosti slúžiť aj na obranu západnej časti ruského územia. V snahe upokojiť obavy Moskvy to vyhlásil popredný americký generál, ktorého dnes citovala nemecká tlač.
"Nový systém bude pokrývať Francúzsko, Nemecko, Taliansko, ktoré potrebujú ochranu. A dokonca aj západné Rusko," zdôraznil pre týždenník Die Zeit generálporučík Henry Obering, riaditeľ amerického Úradu pre raketovú obranu (MDA).
Rusko podľa Oberingových slov nemá žiaden dôvod na znepokojenie. Časti raketového štítu v Poľsku a Českej republike nebudú predstavovať žiadne nebezpečenstvo pre ruské medzikontinentálne balistické strely, prízvukoval generál.
Naproti tomu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v článku pre dnešné vydanie nemeckých novín Handelsblatt vyjadril obavy, že americký projekt môže byť jedného dňa využitý aj pre zbrane útočného charakteru.
Súčasne vyzval na začatie serióznych diskusií s Washingtonom. Realizácia plánov USA by podľa Lavrova destabilizovala globálnu politickú scénu a skomplikovala diplomatické úsilie o nešírenie zbraní hromadného ničenia.
USA plánujú v rámci globálneho protiraketového štítu do roku 2011-12 umiestniť v Poľsku raketové silá a v Českej republike radarovú základňu.
Systém má podľa Washingtonu chrániť pred rastúcou hrozbou rakiet z krajín ako sú Irán a Severná Kórea. Rusko americké plány dôrazne kritizuje ako hrozbu pre svoju bezpečnosť a obviňuje Washington z návratu k metódam z čias studenej vojny.
aktualizované 17:00