Washington 28. marca (TASR) - Napriek hrozbe veta zo strany prezidenta Georgea W. Busha, demokratmi kontrolovaný americký Senát v utorok tesnou väčšinou podporil stiahnutie bojových jednotiek z Iraku do konca marca 2008, čím sa Kongres o ďalší krok priblížil ku konfrontácii s Bielym domom.
Senát pomerom hlasov 50:48 - väčšinou po straníckej línii - odmietol pozmeňujúci návrh na vyškrtnutie zmienky o stiahnutie vojakov z textu zákona o vyčlenení 121,6 miliárd dolárov na vojenské akcie v zahraničí, prevažne v Iraku a Afganistane. Konečné hlasovanie o zákone sa očakáva tento týždeň.
Bush vyhlásil, že bude vetovať akýkoľvek návrh zákona, ktorý stanovuje termín pre stiahnutie z Iraku, vrátane legislatívy schválenej v piatok Snemovňou reprezentantov.
"Táto vojna nie je hodna ďalšej kvapky americkej krvi," vyhlásil počas rozpravy líder demokratickej väčšiny v Senáte Harry Reid a dodal, že je treba "vyslať prezidentovi Bushovi posolstvo, že nastal čas nájsť nový spôsob, ako ďalej v tejto neovládateľnej vojne".
Republikáni - ako aj nezávislý demokrat Joseph Lieberman - argumentovali opačne. Uchádzač o prezidentský úrad v budúcoročných voľbách John McCain vyhlásil, že v irackej vojne "začíname veci obracať" a že časový harmonogram sťahovania by povzbudilo teroristov v Iraku a iných častiach sveta.
Hlasovanie Senátu prišlo štyri dni po tom, čo snemovňa schvália svoju verziu zákona o vojenských výdavkoch, ktorý stanovuje 1. september 2008 ako povinný termín pre stiahnutie vojakov z Iraku.
Podľa senátneho návrhu, o ktorom sa stále debatuje, USA by začali s postupným sťahovaním vojakov tento rok s cieľom ukončiť ho do 31. marca 2008, tento termín však nie je povinný.
Utorkové hlasovanie predstavuje pokrok pre demokratov, ktorým sa nedávno nepodarilo presadiť podobnú, nezáväznú, rezolúciu vyzývajúcu na stiahnutie vojakov z Iraku.