JERUZALEM 27. marca (SITA/AFP) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová v utorok ukončila 5-dňovú cestu po Blízkom východe dohodou medzi izraelským premiérom Ehudom Olmertom a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, že sa budú spolu stretávať v dvojtýždňových cykloch.
Riceová považuje dohodu za "veľmi dobrý výsledok", hoci stretnutia neriešia otázku vysporiadania vzájomných vzťahov, no dodala, že "musia byť vytvorené podmienky, aby takéto rokovania boli v budúcnosti úspešné". Riceová však musela upustiť od pôvodného zámeru posunúť mierový proces dopredu sprostredkovaním rozhovorov medzi Olmertom a Abbásom o kľúčových témach ich vzájomných vzťahov potom, ako narazila na neochotu Olmerta, podľa ktorého by to bol ústupok voči Abbásovi. Podľa izraelského ľavicového poslanca Jossiho Beilina "to bola prázdna tlačová konferencia", keďže Olmert odmietol začať vážne rokovania.
Podľa Riceovej sa mierový proces skomplikoval vstupom radikálneho Hamasu do vlády, ktorý je na Západe považovaný za teroristickú organizáciu. Navyše, Izrael žiada vydanie svojho vojaka uneseného pred deviatimi mesiacmi počas konfliktu s Hizballáhom v Libanone.
Ako ďalej Riceová vysvetlila, "vytvorenie vlády, ktorá nemá podporu blízkovýchodného kvarteta (OSN, EÚ, USA a Rusko), vytvára komplikácie na ceste k vytvoreniu palestínskeho štátu". Nová vláda totiž odmieta uznať požiadavky kvarteta na zrieknutie sa násilia, uznanie Izraela a rešpektovanie minulých dohôd. Izrael preto odmieta uznať palestínsku vládu.
Riceová preto vyzvala amerických spojencov medzi arabskými krajinami, aby urobili ústretový krok smerom k Izraelu na odblokovanie mierového procesu z roku 2002. Pred summitom Ligy arabských štátov (LAŠ) arabské krajiny ponúkli Izraelu obnovenie procesu vedúceho k uznaniu Izraela, ak sa Jeruzalem stiahne z arabských okupovaných území, umožní návrat palestínskych utečencov a uzná palestínsky štát. V pondelok pred summitom sa arabskí ministri zahraničia dohodli na vytvorení pracovných skupín, ktoré sprostredkujú kontakt medzi zúčastnenými stranami mierového procesu vrátane Izraela.
Arabskú iniciatívu po počiatočnom váhaní uvítal aj Izrael a prisľúbil účasť na stretnutiach medzi arabskými a palestínskymi lídrami spolu s kvartetom. Nesúhlasí však s návratom utečencov, podmienka, na ktorej arabské krajiny trvajú. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun je takisto na ceste po blízkovýchodnom regióne na podporu mierového procesu a vystúpiť má aj na summite LAŠ.