VARŠAVA 27. marca (SITA/AP) - Poľská Národná bezpečnostná rada začala v utorok prerokúvať americký návrh na vybudovanie časti protiraketového obranného štítu na poľskom území. Rada odložila rozhodnutie o tom, či sa má na rozhodovacom procese podieľať i Severoatlantická aliancia. Šéf rady Wladyslaw Stasiak uviedol, že panel sa opäť čoskoro stretne, aby sa dohodol na odporúčaniach pre vládu. Stasiak však neuviedol presný dátum opätovného zasadania rady.
Premiér Jaroslaw Kaczynski, člen rady, uviedol, že žiadosť Spojených štátov musí byť starostlivo posúdená, pretože "má veľmi vážne dôsledky pre bezpečnosť Európy a Poľska, nielen pre bezpečnosť USA". Podľa Kaczynského vybudovanie americkej základne na poľskom území upevní vzájomné vzťahy medzi oboma krajinami. "Ak bude raketová základňa umiestnená v Poľsku, vzťahy budú ešte pevnejšie. Pre Poľsko nastane lepšia situácia," vyhlásil premiér. 12-členná bezpečnostná rada je poradný orgán, ktorého členmi sú predseda parlamentu a kľúčoví vládni ministri.
Pred zasadaním rady sa šéf koaličnej vládnej strany Sebaobrana Andrzej Lepper vyjadril, že jeho strana nebude podporovať vybudovanie americkej základne v Poľsku, pokiaľ nebude poznať všetky detaily projektu a pokiaľ nebude presvedčená o prínose základne pre bezpečnosť krajiny. Konečné rozhodnutie o vybudovaní základne má v rukách parlament, ktorý o probléme bude rokovať až po rokovaniach medzi Varšavou a Washingtonom, ktoré budú trvať mesiace.
Spojené štáty rokujú o umiestnení základní pre systém protiraketovej obrany okrem Poľska i s Českou republikou. Najväčšie výhrady k americkým plánom zaznievajú z Moskvy. Washington opakovane zdôrazňuje, že plán rozšíriť svoj protiraketový štít aj na ďalšie územia nijako nesúvisí s Ruskom, ale je zameraný proti potenciálnym hrozbám zo strany štátov ako Irán alebo Severná Kórea. Časti systému sú vybudované na území Spojených štátov, Británie a Grónska. Pentagon sa vyjadril, že cieľom je sfunkčniť systém do roku 2011 alebo 2012.
Nemecko, ako predsednícka krajina Európskej únie, sa snaží o upokojenie napätia, avšak otázka amerických základní v strednej Európe rozdeľuje pravo-ľavú koalíciu v samotnom Nemecku. Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala Washington, Varšavu a Prahu, aby problém prediskutovali v rámci Severoatlantickej aliancie a aby viedli priame rokovania s Ruskom. Poľský premiér Kaczynski sa však vyjadril, že on sám vníma otázku americkej základne ako "bilaterálny" problém. S týmto názorom sa stotožňuje i premiérov brat, prezident Lech Kaczynski.