BRUSEL 27. marca (SITA/AP) - V rámci budovania užších politických a hospodárskych vzťahov ponúka Európska únia Ukrajine rokovania o dohode o voľnom obchode. Prezident Európskej komisie José Manuel Barroso sa v utorok stretol s ukrajinským premiérom Viktorom Janukovyčom, aby prediskutovali možnú obchodnú dohodu a užšie väzby v politickej a energetickej oblasti. "Chceme byť čo najambicióznejší v oblasti voľného obchodu s krajinou, ktorú chceme čo najužšie pripútať k Európskej únii," povedal Barroso pre novinárov. Rokovania o dohode o voľnom obchode sú súčasťou rozšírenej dohody medzi Bruselom a Kyjevom, dohoda je podmienená úspešným vstupom Ukrajiny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Táto dohoda však neobsahuje prísľub členstva v únii. Janukovyč, ktorý od prevzatia úradu v minulom roku pricestoval do Bruselu už po druhý raz, uviedol, že jeho vláda pripisuje "veľký význam" úzkym vzťahom s 24-členným európskym blokom. "Naším najbližším cieľom je vznik zóny voľného obchodu po vstupe Ukrajiny do WTO," uviedol Janukovyč. "Iba konzistentné kroky zo strany Ukrajiny a únie nás privedú bližšie k nášmu strategickému cieľu - vstupu do EÚ," dodal premiér.
Predstavitelia EÚ a Ukrajiny začiatkom mesiaca začali vyjednávať o užších hospodárskych a politických väzbách, ktoré však neobsahujú prísľub budúceho členstva. Konečná dohoda má byť zameraná na koordináciu v oblasti zlepšovania obchodných vzťahov a boja proti globálnemu otepľovaniu. Dôležitou súčasťou paktu má byť aj energetika, keďže európska dvadsaťsedmička má záujem o stabilné dodávky energií z Ruska. Napriek naliehaniu Kyjeva na EÚ, aby krajine v rámci dohody o spolupráci ponúkla perspektívu členstva, takúto ponuku podporuje iba Británia a Poľsko. Ostatní členovia EÚ uprednostňujú skôr spomalenie rozširovania bloku, keďže čelia rastúcemu odporu verejnosti.
Budúca dohoda medzi Bruselom a Kyjevom je súčasťou novej susedskej politiky EÚ, ktorá ponúka susediacim krajinám užšie hospodárske a politické vzťahy bez vízie členstva. Cieľom plánu je umožnenie prístupu na vnútorný trh EÚ výmenou za ekonomické a politické reformy, čo má zaistiť stabilizáciu a zvýšenie bezpečnosti regiónov na južnom a východnom okraji únie. Okrem iných štátov tento plán využívajú Alžírsko, Egypt, Izrael, Gruzínsko a Moldavsko.