RIJÁD 26. marca (SITA/AFP) - Rozhodnutie obnoviť 5 rokov starý mierový plán z Bejrútu bez dodatkov a so všetkými účastníkmi vrátane Izraela padlo v pondelok v Rijáde na stretnutí ministrov zahraničných vecí arabských štátov, ešte pred stredajším summitom Ligy arabských štátov (LAŠ). O dohode informoval jordánsky minister zahraničia Abdil Iláh Chátib.
Plán predpokladá normalizáciu vzťahov arabských štátov s Izraelom, pokiaľ úplne odstúpi arabské územia zabraté počas vojenského konfliktu v roku 1967, uzná palestínsky štát a umožní návrat palestínskym utečencom. Podľa Chátiba sa "arabské úsilie sústredí na vysvetlenie a uskutočnenie plánu". Ako ďalej vysvetlil "utvoria sa pracovné skupiny, ktorých úlohou je nadviazať kontakty so všetkými stranami mierového plánu."
Návrh ministrov zahraničia bude predložený 22 člennému plénu na summite LAŠ, ktorý začína v stredu, a ktorý bojkotuje Líbya. Ministri k mierovému plánu pridali klauzulu o vytvorení zvláštneho ministerského výboru, ustanoveného ešte v roku 2002, ktorý zakladá pracovné skupiny intervenujúce v prospech mierových rozhovorov v znení arabského plánu.
Pracovné skupiny oslovia takzvané blízkovýchodné kvarteto, ktoré pozostáva z OSN, EÚ, USA a Ruska ako aj členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) a ďalšie "strany, ktorých sa to týka", čo je narážka na Izrael. Izrael najskôr odmietol iniciatívu, ale nedávno sa objavili hlasy, ktoré označili plán za dobrý začiatok pre rozhovory. Izrael však stále namieta voči návratu palestínskych utečencov.
Saudskoarabský minister zahraničia princ Saúd al-Faisal poprel, že by americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová, ktorá je práve na ceste po blízkovýchodnom regióne, kládla mierové podmienky arabskému kvartetu, ktoré tvoria Egypt, Jordánsko, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty počas ich víkendového stretnutia.
Saudskoarabský kráľ Abdulláh povedal na stretnutí vlády v pondelok, že arabský summit "je vyjadrením slobodnej vôle Arabov a v rokovaniach so svetovými mocnosťami jedná s pochopením a rovnocenne". Ďalej dodal, že saudskoarabská dohoda, ktorá prispela k vytvoreniu palestínskej vlády zloženej s umierneného Fatahu a radikálneho Hamasu, zvýšila šance arabskej podpory mierovému procesu. Podľa arabského diplomatického zdroja sa Hamas, ktorý neuznáva Izrael, slovami svojho šéfa Chálida Mišála zasadí za arabský mierový plán.
Arabskí ministri vyzvali aj na prijatie dodatku o irackej ústave, ktorá rozširuje moc sunnitov v snahe vyhnúť sa rozdeleniu krajiny. Iracký prezident Džalál Talabání, ktorý je Kurd, na summit pocestuje, avšak premiér Núrí al-Málikí, šiit, nepríde.
Generálny tajomník LAŠ Amr Mussa medzitým vyhlásil, že Arabská rada pre bezpečnosť a mier založená v 2006, začína v pondelok svoju činnosť po tom, čo ju schválil alžírsky parlament. Jej úlohou je urovnávať spory medzi arabskými krajinami a v prípade potreby vytvoriť arabské mierové jednotky.