Dar es Salaam 7. apríla (TASR) - Za opakovanie vlaňajších októbrových parlamentných a prezidentských volieb na Zanzibare, ktorý je súčasťou Tanzánie, vyšlo dnes demonštrovať do ulíc metropoly Dar es Salaam viac ako 50.000 ľudí. Protestnú akciu zorganizovalo 12 opozičných subjektov, ktorých lídri nechýbali na čele demonštrantov.
Iniciátori jednej z najväčších podobných akcií v histórii východoafrickej krajiny obviňujú vládny kabinet, že sfalšoval výsledky hlasovania na Zanzibare, kde sa teší najväčšej podpore najsilnejší opozičný subjekt súčasnosti, Občiansky zjednotený front (CUF). O falšovaní volebných údajov hovorili už krátko po ich skončení aj zahraniční pozorovatelia.
V januári došlo na Zanzibare k zrážkam medzi demonštrantami a políciou, pri ktorých prišlo o život najmenej 30 ľudí. Tvrdý postup tanzánijských úradov mal za následok emigráciu asi 2000 Zanzibarčanov do susednej Kene. Nepokoje na ostrove pri východnom pobreží čierneho kontinentu pretrvávajú od volieb v roku 1995, ktoré tesne vyhrala vládnuca Tanzánijská revolučná strana (CCM), čo CUF ani vtedy neakceptoval.
Minulý štvrtok vylúčili 15 poslancov CUF z celoštátneho zákonodarného zboru, 16 zástupcov opozičnej strany potom o deň neskôr zo zanzibarského parlamentu. Dôvodom bola ich absencia na troch po sebe nasledujúcich zasadaniach parlamentu, ktorá bola podľa slov zainteresovaných prejavom protestu voči oficiálnym volebným výsledkom.
Po zvrhnutí sultána na Zanzibare v januári 1964 a vyhlásení ľudovej republiky došlo 27. apríla 1964 k spojeniu Tanganiky a Zanzibaru do Zjednotenej republiky Tanganiky a Zanzibaru, ktorá bola 30. októbra 1964 premenovaná na Zjednotenú republiku Tanzániu. V roku 1985 získali ostrovy Zanzibar a Pemba rozšírenú autonómiu s vlastným parlamentom, pričom majú i vlastného prezidenta. V roku 1995 sa v Tanzánii, ktorej druhá časť Tanganika nemá vlastného prezidenta, ani parlament, konali prvé pluralitné voľby.
3 6 le ed