BELFAST 26. marca (SITA/AFP) - Britský premiér Tony Blair privítal historickú dohodu, ktorú v pondelok uzavreli lídri hlavných severoírskych strán. Katolícka a protestantská strana sa ňou dohodli na spoločnej vláde, ktorá má začať pôsobiť 8. mája. "Je to veľmi dôležitý deň pre obyvateľov Severného Írska, ale tiež
pre ľudí a históriu týchto ostrovov," povedal Blair o dohode medzi Ianom Paisleym, lídrom Demokratickej unionistickej strany (DUP), a vodcom katolíckej strany Sinn Féin Gerrym Adamsom. "Všetko, čo sme urobili za posledných 10 rokov, bola príprava na tento moment," povedal britský premiér, ktorý sa snažil, aby sa dohoda dosiahla dovtedy, ako v septembri odíde z úradu. Blair taktiež povedal, že "obyvatelia Severného Írska prehovorili prostredníctvom volieb, ktoré sa konali 7. marca".
"Oni chcú mier a deľbu moci. Politické vedenie sa za to zasadilo a uviedlo: urobíme, čo ľudia chcú," povedal Blair vo svojom stanovisku. Konzervatívna protestantská DUP, ktorá preferuje, aby Severné Írsko zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva, zvíťazila v marcových voľbách do Severoírskeho zhromaždenia. Katolícka strana Sinn Féin, politické krídlo bývalej Írskej republikánskej armády, ktorá sa chce integrovať do Írskej republiky, skončila na druhom mieste. Severoírske zhromaždenie vzniklo na základe mierovej dohody uzavretej na Veľký piatok v roku 1998. V októbri 2002 však bolo rozpustené po škandále okolo špionáže zo strany IRA. Odvtedy je Severné Írsko pod priamou správou Londýna.
Charizmatický a neúprosný Gerry Adams, bradatý predseda Sinn Féin, bol dlho nenávidenou osobou pre protestantov v Severnom Írsku. Mnohí ho však ocenili, keď nakoniec presvedčil IRA, aby sa vzdala svojho ozbrojeného zápasu proti Británii.