Brusel 26. marca (TASR) - Európska únia, Severoatlantická aliancia a Spojené štáty americké dnes dali najavo podporu plánu osobitného vyslanca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho.
Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer je presvedčený, že Bezpečnostná rada OSN, ktorá sa bude návrhom pre budúci štatút provincie zaoberať, nájde skôr či neskôr riešenie. NATO má v Kosove v súčasnosti 16.000 vojakov a podľa šéfa aliancie je pripravené zaručiť v regióne bezpečnosť.
Podporu Ahtisaarimu dal dnes po stretnutí so Schefferom najavo aj vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana a podobne sa vyjadril počas návštevy Bruselu aj námestník americkej ministerky zahraničných vecí Nicolas Burns.
Americký predstaviteľ očakáva mesiac až dva mesiace trvajúce konzultácie s cieľom nájsť najlepšie riešenie. Celý proces by sa tak mal vyriešiť najneskôr v máji. EÚ a USA stanovili na jún neoficiálny termín pre novú rezolúciu BR. Burns zdôraznil, že USA nebudú nikdy súhlasiť s tým, aby sa Kosovo stalo precedensom pre iné podobné prípady vo svete.
Ahtisaari 10. marca ukončil viac ako rok trvajúce rokovania medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sprostredkoval a ktoré neviedli k zblíženiu nezmieriteľných postojov medzi Srbmi a Albáncami. Ahtisaari argumentuje, že nezávislosť je "jediná životaschopná možnosť". Jeho plán však tiež predpokladá silný dohľad EÚ a širokú samosprávu pre 100.000 Srbov, ktorí po skončení konfliktu z rokov 1998-99 zostávajú v Kosove.
Kosovskoalbánski lídri návrh akceptovali. Belehrad Ahtisaariho plán rozhodne odmieta ako porušenie Charty OSN a provincii ponúka veľmi širokú autonómiu v rámci Srbska. Rusko - jeden z piatich stálych členov BR s právom veta - podporuje Srbsko a nedávno vyzvalo na pokračovanie rokovaní, v prípade potreby pod novým sprostredkovateľom. Komisár pre rozširovanie Olli Rehn varoval pred chaosom v prípade kolapsu Ahtisaariho plánu.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed