Veľká Británia zvyšuje tlak na Teherán a britský veľvyslanec v Teheráne Geoffrey Adams mal niekoľko rozhovorov na ministerstve zahraničných vecí, kde ho uistili, že 14 mužov a jedna žena, o ktorých mieste zadržiavania, ako aj možných formálnych obvineniach sa vedú dohady, sú v poriadku. Adams sa o svojom druhom stretnutí s vysokými iránskymi predstaviteľmi v priebehu dvoch dní vyjadril ako o "srdečnom a v obchodnom duchu". Podľa svojej hovorkyne veľvyslanec naliehal na získanie informácií o mieste zadržiavania námorníkov, o diplomatickom prístupe k nim a tiež na objasnenie plánu ich prepustenia. Iránsky tajomník ministerstva zahraničia Mahdí Mostafáuí uviedol, že "prípad Britov, ktorý narušili iránske teritoriálne vody, je v štádiu vyšetrovania a Briti sú vypočúvaní s cieľom potvrdiť či vyvrátiť úmyselnosť ich konania". Zároveň poprel, že by sa Irán snažil o výmenu námorníkov za svojich občanov zadržaných americkou armádou v severnom Iraku v januári.
Británia, ktorú podporuje aj Irak, tvrdí, že námorníci nenarušili iránske teritoriálne vody, ale boli zadržaní počas bežnej kontroly obchodných lodí zameranej proti pašeráckym aktivitám ešte na irackej strane a krok zo strany Iránu Tony Blair označil za "nespravodlivý a nesprávny
Iracký minister zahraničia Húšjár Zíbárí naliehal na prepustenie Britov počas nedeľného telefonického rozhovoru so svojím iránskym kolegom Manúčehrom Mottakím, ktorý ohľadom zadržania Britov vystúpil aj na tlačovej konferencii OSN v New Yorku. Podľa Zíbárího sa Briti v čase zadržania nachádzali v irackých teritoriálnych vodách v súlade s mandátom OSN a irackej vlády.
Rovnako v nedeľu intervenovala v prospech zadržaných aj britská ministerka zahraničných vecí Margaret Beckettová počas telefonického rozhovoru s Mottakím. Iránsky veľvyslanec v Londýne bol už dvakrát predvolaný vysvetliť incident britským predstaviteľom.
Britský premiér Tony Blair v nedeľu vyhlásil, že osud britských námorníkov zadržiavaných v Iráne je pre jeho vládu "životne dôležitou otázkou". Británia si želá čo najpokojnejšie a najdiplomatickejšie riešenie sporu, od Teheránu však očakáva, že pochopí vážnosť situácie, vyhlásil britský premiér. Blair zopakoval stanovisko svojej vlády, podľa ktorého príslušníci britského námorníctva neporušili medzinárodné právo a nevstúpili do iránskych výsostných vôd.
Príslušníkov britského námorníctva zadržali v piatok iránske Revolučné gardy vo vodách Perzského zálivu. Irán vojakov obvinil, že neoprávnene vnikli do jeho výsostných vôd. Britské ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu oznámilo, že nie je v kontakte so zadržiavanými námorníkmi a nemá informácie o mieste ich pobytu. Velenie iránskej armády predtým oznámilo, že vojakov previezli do Teheránu, kde sa vraj počas vypočúvania priznali k protiprávnemu vstupu do iránskych vôd. Podľa britskej vlády sa námorníci nespochybniteľne zdržiavali v irackých vodách, kde vykonávali rutinnú kontrolu obchodnej lode.
Britskú verziu udalostí podporujú Spojené štáty aj EÚ. Na prepustenie vojakov vyzval v sobotu v mene predsedajúcej krajiny únie nemecký minister zahraničných vec Frank-Walter Steinmeier. V nedeľu vyjadril Británii "plnú solidaritu" francúzsky prezident Jacques Chirac.
V nedeľu Irán informoval, že obmedzí spoluprácu s jadrovými inšpektormi potom, ako Bezpečnostná rada prijala tvrdšie sankcie za neochotu Iránu zastaviť obohacovanie uránu a podrobiť svoj jadrový program medzinárodnému dohľadu.