Brusel/Berlín 25. marca (TASR) - Viac ako polovica občanov krajín Európskej únie si myslí, že EÚ nereprezentuje obyčajných ľudí. Najviac sú o tom presvedčení Lotyši (74 percent), Maďari a Švédi. Len tretina s takýmto tvrdením nesúhlasí. EÚ nezastupuje obyčajných ľudí aj podľa šiestich z desiatich Slovákov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zrealizovala agentúra TNS pre britskú organizáciu Open Europe pri príležitosti dnešných osláv 50. výročia vzniku EÚ.
Tri štvrtiny občanov EÚ podporujú názor, že o akejkoľvek novej zmluve, ktoré by dala únii väčšie právomoci, by sa malo rozhodovať v referende. Myslí si to tiež 64 percent Slovákov, čo je najmenej po Slovinsku a Holandsku. Za takéto referendá sú najmä Íri, Gréci, Briti a Česi.
Dovedna 28 percent občanov EÚ (17 percent Slovákov) si myslí, že únia by mala mať väčšie právomoci než doteraz a že by sa malo prijímať viac rozhodnutí na európskej úrovni. Jedna štvrtina respondentov (31 percent Slovákov) tvrdí, že EÚ by si mala uchovať svoje terajšie právomoci a nemala by dostať žiadne ďalšie. Štyria z desiatich opýtaných (33 percent Slovákov) uviedli, že EÚ by mala mať menej právomocí, než má teraz a viac rozhodnutí by malo byť podľa nich prijímaných na národnej alebo miestnej úrovni.
Zatiaľ čo Berlínska deklarácia uvádza spoločnú európsku menu ako jeden z úspechov Európskej únie, občania sú podľa prieskumu v tejto otázke rozdelení. Dovedna 49 percent respondentov z krajín eurozóny by sa chcelo vrátiť k národnej mene, zatiaľ čo 47 percent by v prípade možnosti výberu podporilo euro. Z 13 krajín, ktoré používajú euro, má spoločná mena väčšinovú podporu v šiestich štátoch - Írsku, Slovinsku, Luxembursku, Fínsku, Francúzsku a Belgicku. Najradšej by sa k národnej mene vrátili Gréci, kde sa za takýto krok vyslovilo sedem z desiatich opýtaných.
Ak by sa "zajtra" konalo referendum o zavedení eura, v 11 zo 14 krajín mimo eurozóny by bolo viac jeho odporcov než jeho stúpencov. Nesúhlas so vstupom Veľkej Británie do eurozóny je rekordne vysoký - proti prijatiu eura sa vyslovilo 77 percent Britov. Len Rumuni, Dáni a Malťania by hlasovali za prijatie eura. Celkovo 48 percent Slovákov by s prijatím eura nesúhlasilo, 41 by zavedenie spoločnej meny podporilo a ostatní sa nevedeli vyjadriť.
Najčastejšími odpoveďami na otázku, čo by sa malo v EÚ zmeniť, je stanovenie jasných limitov pre právomoci EÚ a zredukovanie obchodných prekážok voči rozvojovým krajinám. Za najmenej potrebné považujú občania zriadenie postu európskeho ministra zahraničných vecí, ďalšie rozširovanie a reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) jč