EÚ oslavuje polstoročnicu

Veľkolepé oslavy 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv, ktoré dali základ dnešnej EÚ sa konali v sobotu v Berlíne.

(Zdroj: ČTK/AP)
Na dvojdňovú pracovnú návštevu Nemecka a na neformálny summit hláv štátov a predsedov vlád EÚ pri príležitosti osláv 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv pricestoval v sobotu slovenský premiér Robert Fico.

Slávnostným koncertom v Berlínskej filharmónii sa večer za prítomnosti európskych lídrov a stoviek ďalších významných hostí začali v nemeckej metropole oslavy 50. výročia vzniku Európskej únie. Predsedovia vlád a štátov následne absolvovali večeru organizovanú nemeckým prezidentom Horstom Köhlerom v prezidentskom sídle, v zámku Bellevue.

Oslavy sa medzitým začali aj v uliciach Berlína. Pre obyvateľov i návštevníkov nemeckého hlavného mesta je pripravených množstvo podujatí. Okrem vystúpení hudobníkov z celej Európy je v ponuke tiež návšteva múzeí, ktoré budú otvorené aj v noci.

Medvedie mláďa Knut zatiaľ poráža Berlínsku filharmóniu a deklaráciu

Dážď, ktorý v Berlíne trval od piatka do dnešného predpoludnia, sa náhle zmenil na aspoň čiastočne jarné počasie - symbolicky príchodom hláv štátov a premiérov 27 členských krajín Európskej únie na oslavy 50. výročia Rímskych zmlúv.

Aj keď nemecká metropola dnes a v nedeľu ponúka svojim obyvateľom a návštevníkom množstvo rozmanitých podujatí - od koncertov cez výstavy až po sympóziá, väčšina rodičov s nedočkavými deťmi smerovala dnes napoludnie do zoologickej záhrady, a nie do Berlínskej filharmónie, kde sa za prísnych bezpečnostných opatrení schádzajú na slávnostnom koncerte lídri únie.

Do zoo si prišli pozrieť najnovšiu atrakciu - mláďa ľadového medveďa pomenovaného Knut.

Podobne ani v tlačovom stredisku, v tesnej blízkosti spolkového ministerstva zahraničných vecí, sa novinári navzájom nepýtali "Čo robí Angela Merkelová?" Oveľa častejšia otázka bola "Ako sa má Knut?"

Knut, o ktorom sa v Berlíne hovorí už niekoľko týždňov, sa totiž v piatok za slnečného počasia prvýkrát ukázal na verejnosti - vo svojom výbehu. (Pokračovanie...)

Oslavuje sa v Nemeckom historickom múzeu

Dejiskom osláv podpisu zmlúv a polstoročnice EÚ budú v nedeľu priestory Nemeckého historického múzea, kde predstavitelia 27 členských štátov EÚ prijmú Berlínsku deklaráciu.

Dokument by mala podpísať Merkelová, predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering. Následne najvyšší predstavitelia únie usporiadajú spoločnú tlačovú konferenciu.

Spokojnosť s obsahom tzv. Berlínskej deklarácie, ktorá sa hlási k principiálnym hodnotám starého kontinentu, vyjadril v piatok v Berlíne minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš po rokovaní so šéfom nemeckej diplomacie Frankom-Walterom Steinmeierom.

O čom je Berlínska deklarácia

Deklarácia, ktorá sa začína slovami "My, občania Európskej únie", má pripomenúť minulé úspechy a naznačiť budúce smerovanie únie. Medzi výzvy, ktorým bude EÚ čeliť, deklarácia zaraďuje boj proti terorizmu, ochranu občianskych slobôd, boj s chudobou, definovanie spoločnej, udržateľnej energetickej politiky a boj proti klimatickým zmenám.

Deklarácia, ktorú pripravovali európski predstavitelia za zatvorenými dverami, má menej ako tri strany a je napísaná prístupným a ľahko pochopiteľným jazykom. V texte nebude zmienka o náboženstve ani napriek tlaku, aby sa v ňom spomenuli spoločné "židovsko-kresťanské korene".

Deklarácia priamo nespomína ani projekt európskej ústavy, ktorú odmietli v referendách Francúzsko a Holandsko a hovorí iba o záväzku vyriešiť do roku 2009 inštitucionálnu krízu, v ktorej sa únia ocitla. Ďalšia kontroverzná oblasť - pokračovanie rozširovania - je v deklarácii spomenutá len slovami, že EÚ zostáva otvorená.

Slovensko deklaráciu podporuje, uviedol Kubiš

Slovensko podporuje deklaráciu, zdôraznil Ján Kubiš a vyjadril nádej, že to platí aj o iných členských krajinách únie. Obsah dokumentu označil za dobrý výsledok.

Minister zahraničných vecí Nemecka - úradujúcej predsedníckej krajiny EÚ - ocenil výsledky únie a pripomenul, že starý kontinent povstal z trosiek druhej svetovej vojny a má za sebou 50 rokov života v mieri a stabilite.

To je samo osebe už úspechom EÚ, poznamenal a poukázal aj na obraz európskej spoločnosti, ktorý naznačuje spolupatričnosť hospodárskej konkurencieschopnosti, ako aj solidárnej a ekologickej zodpovednosti.

Euroústava dostáva druhú šancu

Berlínskou deklaráciou dostane v súčasnosti zablokovaná európska ústavná zmluva svoju druhú šancu. Hlavy štátov a predsedovia vlád členských krajín slávnostne sľúbia približne 490 miliónom obyvateľov únie podpisom dokumentu: Do roku 2009 bude politická schopnosť únie rozhodovať zmluvne zakotvená. Spoločenstvo 27 štátov, pod vedením súčasného nemeckého predsedníctva spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, urobí prijatím dokumentu prvý krok v necelej dvojročnej kríze európskej ústavy.

Prijatím dokumentu, ktorý bude obsahovať zmienku o potrebe nových základov pre EÚ a tým aj nepriamy odkaz na nutnosť uskutočnenia inštitucionálnych reforiem do roku 2009, pred voľbami do europarlamentu, by mal proces euroústavy teda opäť ožiť.

Ústavná kríza sa začala v roku 2005, keď najskôr Francúzi a potom aj Holanďania v referendách vyslovili svoje "nie" dokumentu. Merkelová chce pokračovať ďalej a na júnovom summite únie v Bruseli dohodnúť ďalšie kroky, ktoré by pomohli "zachrániť" čo najviac z pôvodného návrhu.

Rímske zmluvy, ktoré dali základ dnešnej EÚ, podpísalo šesť krajín 25. marca 1957. Počas 50 rokov od tohto dátumu sa únia rozšírila od Atlantiku po Čierne more, počet jej členov sa zvýšil na 27 a počet jej obyvateľov narástol zo 160 miliónov na 488 miliónov.

Konkrétne Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko podpísali v Ríme zmluvy o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) a Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Euratom). Dokumenty vstúpili do platnosti 1. januára roku 1958.

Na európskych lídrov čaká podľa Barrosa historická skúška

Dosiahnutie trvalého mieru v Európe založeného na zmierení bývalých nepriateľov je historickým príkladom pre celý svet a Európska únia musí byť na to hrdá, vyhlásil dnes v Bruseli predseda Európskej komisie José Manuel Barroso pri príležitosti začatia osláv 50. výročia založenia EÚ v belgickej metropole.

"Je skutočným privilégiom môcť plne dôverovať susedom, čeliť spolu problémy a deliť sa o úspechy. Dosiahli sme tiež mierové znovuzjednotenie Európy, ktoré sa len pred 20 rokmi zdalo nepredstaviteľné. EÚ prispela k šíreniu demokracie, politickej slobody a ľudských práv po celej Európe. Pomohla tiež občanom žiť v prosperujúcich a sociálne spravodlivých spoločnostiach," uviedol Barroso. (Pokračovanie...)

Barroso obvinil niektoré členské štáty, že robia z Bruselu "obetného baránka", keď kritizujú európske inštitúcie za nepopulárne opatrenia, na ktorých sa aj sami podieľajú. Rozhodnutia Európskej komisie sú výsledkom demokratického procesu, na ktorom sa podieľajú aj členské štáty, vyhlásil Barroso. Kritika EÚ je podľa neho často neúprimná a poškodzuje európsku myšlienku.

"Politicky a intelektuálne nie je úprimné, keď niektoré vlády členských krajín v súvislosti s nepopulárnymi opatreniami, ktoré prijali aj členské štáty, robia z Bruselu obetného baránka," povedal Barroso v rozhovore pre sobotňajšie vydanie nemeckého týždenníka Welt am Sonntag. "Európa predsa nie je zahraničie, my všetci sme Európa," konštatoval Barroso v deň začiatku osláv podpisu Rímskych zmlúv, ktoré založili predchodcu dnešnej Európskej únie.

Merkelová trvá na potrebe dodržania plánu prijatia euroústavy

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová je presvedčená, že aj napriek odmietavému či skeptickému postoju viacerých členských krajín voči euroústave musí Európska únia pokračovať v pláne prijať novú ústavnú zmluvu.

Ako dnes uviedla Merkelová počas zasadnutia Európskej ľudovej strany (EPP) v Berlíne, ktoré sa koná pri príležitosti osláv 50. výročia existencie EÚ, nemecké predsedníctvo berie vážne nálady a postoje voči ústave v jednotlivých členských krajinách.

Napriek všetkým výhradám je však nevyhnutné povedať občanom ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009, ako bude únia ďalej fungovať.

Merkelová ocenila, že sa oslavy polstoročnice existencie únie konajú práve v Berlíne. Je to symbolické, pretože aj nemecká metropola bola v minulosti rozdelená, pripomenula kancelárka. (Pokračovanie...)

Pápež kritizuje EÚ za ľahostajný prístup k viere a Bohu

Pápež Benedikt XVI. dnes kritizoval Európsku úniu za to, že nezahrnula zmienku o Bohu a kresťanských koreňoch Európy do deklarácií pri príležitosti 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv.

V príkro formulovanom prejave k európskym biskupom najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi konštatoval, že Európa sa dopúšťa určitej formy "svojho vlastného odpadlíctva", keď zabúda na Boha a svoje kresťanské korene a spochybňuje tak vlastnú identitu. (Pokračovanie...)

Kaczynski: EÚ nesmie zatvárať dvere pred ďalšími krajinami

Európska únia sa musí ďalej rozširovať, ak má zostať dynamickou a zohrávať významnú úlohu na medzinárodnej politickej scéne. Napísal to poľský prezident Lech Kaczynski v článku uverejnenom dnes v novinách Fakt pri príležitosti 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv.

"Poľsko považuje za samozrejmé, že Európska únia, ak si chce zachovať svoju dynamiku a znamenať niečo v celosvetovom meradle, musí byť otvoreným spoločenstvom. Nesmieme zatvárať dvere pred novými krajinami," uviedol Kaczynski.

Poľsko podľa jeho slov podporuje integračné ambície Ukrajiny, Chorvátska a Turecka.

"Chorvátsko by malo byť medzi tými krajinami, ktoré by mali vstúpiť do EÚ v najbližšej skupine. Sme (tiež) proti zatváraniu dverí pred Tureckom," napísal poľský líder. (Pokračovanie...)

Osobnosti vyzývajú Úniu, aby okamžite zakročila v Dárfúre

Skupina popredných európskych intelektuálov vyzvala lídrov Európskej únie, aby sa namiesto pompéznych osláv podpisu Rímskych zmlúv urýchlene zamerali na vyriešenie humanitárnej krízy v sudánskom Dárfúre. Je poburujúce, že Európa oslavuje v čase, keď na kontinente iba niekoľko kilometrov južne od jej hraníc systematicky vraždia nevinných ľudí, napísalo desať osobností v otvorenom liste, ktorý zverejnil v sobotu britský denník The Independent.

List podpísali okrem iných osobností taliansky spisovateľ Umberto Eco, nemecký spisovateľ Günter Grass, nemecký filozof Jürgen Habermas, dramatik a bývalý český prezident Václav Havel alebo britský dramatik Tom Stoppard. (Pokračovanie...)

správu budeme aktualizovať

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 305
 2. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 731
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 241
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 159
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 148
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 700
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 440
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 249
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 484
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 133

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o amnestiách má Ústavný súd posledné dni.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Koalícia chce odstrániť šéfa Ústavu pamäti národa. Skúsila to potichúčky

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

Neprehliadnite tiež

V súvislosti s útokom v Manchestri zatkli ďalšieho podozrivého

K samovražednému bombovému útoku došlo v pondelok 22. mája.

USA môžu rozšíriť zákaz laptopov na všetky lety, tvrdí Trumpov minister

Dodal, že teroristické útoky na palubách lietadiel sú skutočnou hrozbou.

Protivládne protesty vo Venezuele si vyžiadali ďalšie obete

Venezuela v súčasnosti čelí najhoršej ekonomickej kríze vo svojej histórii.