BERLÍN 23. marca (SITA/AFP) - V deklarácii pri príležitosti päťdesiatych narodenín Európskej únie sa bude hovoriť o záväzku vyriešiť do roku 2009 ústavnú krízu, v ktorej sa únia ocitla. V piatok o tom informovalo nemecké predsedníctvo. "Berlínsku deklaráciu" podpíšu v nedeľu v hlavnom meste Nemecka, ktoré v súčasnosti predsedá európskemu bloku, predstavitelia európskych inštitúcií. Hlavy štátov a predsedovia vlád členských krajín EÚ si počas víkendu pripomenú historické 50. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktorým bol založený predchodca Európskej únie - Európske hospodárske spoločenstvo (EHS) a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu (EURATOM).
Deklarácia má oceniť dosiahnuté úspechy a občanov EÚ uistiť o budúcnosti bloku. Medzi úspechy EÚ je v deklarácii zaradený mier, prosperita, jednota EÚ, spoločný trh, spoločná mena a otvorené hranice. Európske hodnoty, na ktorých stojí únia, obsahujú rovnosť medzi štátmi, toleranciu, solidaritu a spravodlivosť. "Predsedovia inštitúcií sa zhodujú, že Európskej únii potrebujeme dať do roku 2009 nové, spoľahlivé základy," povedal novinárom predstaviteľ predsedníctva pod podmienkou zachovania jeho anonymity. Ďalej novinárom povedal, že 27 predstaviteľov európskych štátov deklaráciu podpisovať nebude. "Nemôžeme čokoľvek právne záväzné odvodzovať od hláv štátov a vlád. Môžeme sa spolu rozhodnúť, že sa budeme usilovať o dosiahnutie niečoho. Viac však urobiť nemôžeme, pokiaľ nebudeme mať právne záväznú zmluvu," vysvetlil.
Európska ústavná zmluva mala zjednodušiť spôsob fungovania EÚ a upresniť mechanizmy jej rozširovania a ustanoviť úrad európskeho prezidenta a ministra zahraničných vecí. Ústavu doteraz ratifikovalo 18 členských krajín, ale na to, aby vstúpila do platnosti, tak musí urobiť všetkých 27 krajín bez výnimky. Keďže francúzski a holandskí voliči ju v referendách zamietli, ústava zostala visieť vo vzduchoprázdne a nikto nevie, či ju vôbec v súčasnej podobe vzkriesiť a ako. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa netají ambíciami, že chce prispieť k ukončeniu ústavnej krízy do roku 2009, keď sa konajú voľby do Európskeho parlamentu (EP).
Český premiér Mirek Topolánek vo štvrtok povedal, že by uvítal, keby "sa v texte nespomínal žiadny konkrétny dátum". Nemeckej kancelárke sa podľa informácií európskeho predstaviteľa podarilo vyriešiť aj tento problém. V interview pre piatkové vydanie nemeckého denníka Bild kancelárka povedala, že európska ústava je kľúčová pri eliminácii odcudzenia, ktoré narástlo medzi úniou a mnohými jej občanmi. Merkelová povedala: "Určitá netrpezlivosť je normálna, pretože často trvá dlhý čas, kým 27 členských štátov dosiahne konsenzus." A na to podľa nej treba prijať európsku ústavu.
Ďalšia kontroverzná oblasť - pokračovanie rozširovania - je v deklarácii spomenutá len slovami, že EÚ zostáva otvorená. "Termín rozširovania sa v nej nespomína," povedal európsky predstaviteľ a dodal, že "členské štáty majú rozdielne predstavy" o tom, aká veľká a početná sa má únia stať.
Deklarácia, ktorá sa začína slovami "My, občania Európskej únie", má pripomenúť minulé úspechy a naznačiť budúce smerovanie únie. Medzi výzvy, ktorým bude EÚ čeliť, deklarácia zaraďuje boj proti terorizmu, ochranu občianskych slobôd, boj s chudobou, definovanie spoločnej, udržateľnej energetickej politiky a boj proti klimatickým zmenám. Znenie deklarácie, ktorú teraz prekladajú do 23 jazykov EÚ, zverejnia v nedeľu. Deklarácia, ktorú pripravovali európski predstavitelia za zatvorenými dverami, má menej ako tri strany a je napísaná prístupným a ľahko pochopiteľným jazykom. V texte nebude zmienka o náboženstve ani napriek tlaku, aby sa v ňom spomenuli spoločné "židovsko-kresťanské korene".