Brusel 23. marca (TASR) - Európska únia musí mať do volieb v Európskom parlamente v roku 2009 "nový spoločný základ", uvádza sa v texte Berlínskej deklarácie, ktorú v nedeľu prijme EÚ pri príležitosti 50. výročia svojej existencie.
Nemecké predsedníctvo, ktoré deklaráciu pripravovalo, čelilo tlaku zo strany viacerých členských krajín odmietajúcich, aby dokument obsahoval zmienku o európskej ústavnej zmluve zablokovanej po jej odmietnutí holandskými a francúzskymi voličmi, či o termíne, dokedy ju treba prijať. V definitívnom znení sa tak síce slovo ústava, ktorá predpokladá inštitucionálne reformy únie, neobjavilo, Berlín však predsa len do textu zaradil rok 2009 a na ústavu poukázal nepriamo. Zjednotením Európy sa podľa deklarácie stal sen skutočnosťou, ktorú treba chrániť pre budúce generácie.
"Politickú podobu Európy musíme aktualizovať. Dnes, pri príležitosti 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv sa zhodujeme na spoločnom cieli, ktorým je dať EÚ do volieb v EP v roku 2009 nové základy," uvádza sa deklarácii.
Dokument vyzdvihuje slobodu, porozumenie, dôstojnosť a práva ľudí, rovnoprávnosť žien a mužov, demokraciu, vzájomný rešpekt, toleranciu a solidaritu ako spoločné ideály únie. Takisto poukazuje na to, že EÚ pripisuje význam uchovaniu tradícií svojich členov, ako aj jazykovej, kultúrnej či regionálnej rozmanitosti, ktoré úniu spolu s otvorenými hranicami obohacujú.
"Mnohé ciele nedokážeme dosiahnuť jednotlivo, ale len spolu. Len spolu môžeme uchovať aj do budúcnosti náš európsky spoločenský ideál pre blaho všetkých občanov EÚ. Tento európsky model zjednocuje hospodársky úspech a sociálnu zodpovednosť," zdôrazňuje sa v deklarácii, ktorá tiež pripomína, že jednotný trh a spoločná európska mena robia úniu silnejšou.
Medzi výzvy do budúcnosti nemecké predsedníctvo v deklarácii zmieňuje spoločný boj proti terorizmu, organizovanému zločinu, rasizmu a xenofóbii, zasadzovanie sa za mierové riešenie konfliktov vo svete, boj proti chudobe, hladu a chorobám, ako aj upevňovanie EÚ zvnútra, ale tiež posilňovanie demokracie, stability a blahobytu na druhej strane svojich hraníc. Cieľom do budúcnosti je tiež spoločný postup v energetickej politike a boji proti klimatickým zmenám.