Belehrad 7. apríla (TASR) - Asi 3000 stúpencov Slobodana Miloševiča sa dnes zišlo v Belehrade, kde pred sídlom srbskej vlády protestovali proti zadržiavaniu bývalého juhoslovanského prezidenta.
"Prepustite Slobu", "Zatknite ma, aj ja som Slobodan", stálo na transparentoch prevažne starších demonštrantov, ktorí označovali predstaviteľov súčasnej vlády za žoldnierov NATO, zradcov, fašistov a podobne.
Zhromaždenie Miloševičových priaznivcov bolo druhým od jeho zadržania v noci na 1. apríla, na protestnej akcii však bol len zlomok prítomných v porovnaní s masovými zhromaždeniami počas vlády predchádzajúceho režimu, keď Miloševiča oslavovali desaťtisícové davy pozvážané autobusmi z celej krajiny.
"Toto je zhromaždenie solidarity s lídrom najsilnejšej opozičnej strany, Socialistickej strany Srbska (SPS) - Slobodanom Miloševičom. Je to vyjadrenie sily podpory základných ľudských práv a sme tu, lebo Slobodan Miloševič by mal mať možnosť brániť sa na slobode," povedal na zhromaždení Živadin Jovanovič, bývalý šéf juhoslovanskej diplomacie, proti ktorému sa vedie vyšetrovanie pre podozrenie z protizákonného rozdeľovania štátnych víl popredným funkcionárom. Uplynulý týždeň Miloševič Jovanoviča poveril vedením kolektívneho orgánu, ktorý bude počas jeho pobytu vo väzení SPS riadiť.
Branislav Ivkovič, Miloševičov blízky spolupracovník vyšetrovaný za spreneveru, zadržanie exprezidenta kritizoval a označil ho za "verdikt pred procesom". Ivkovič dodal, že protestné zhromaždenia sa budú konať každú sobotu dovtedy, "kým neprestanú politické procesy".
Delegácia SPS sa pokúsila Miloševiča navštíviť v hlavnom belehradskom väzení, strážca vyzbrojený samopalom im však vstup do objektu nepovolil.
Demonštranti, ktorých sledovalo približne 40 policajtov, sa po hodine rozišli.
Miloševičova manželka Mirjana Markovičová a dcéra Marija v piatok večer pod ochranou polície a osobných strážcov opustili rodinné sídlo v meste Požarevac (asi 100 kilometrov východne od metropoly) a vrátili sa do Belehradu po tom, čo sa pred ich domom zhromaždili nahnevaní demonštranti požadujúci, aby z mesta odišli.
Miloševič je od 1. apríla v 30-dňovej vyšetrovacej väzbe, ktorú naňho uvalili v súvislosti s obvineniami z korupcie a zneužívania funkcie. Zástupca haagskeho tribunálu v piatok úradom v Belehrade oficiálne odovzdal žalobu a zatykač proti Miloševičovi, ktorý od mája 1999 čelí obvineniam zo zločinov proti ľudskosti spáchaných počas kosovského konfliktu na tamojších Albáncoch. JZR zatiaľ vydanie exprezidenta odmieta vzhľadom na existujúcu ústavu, ktorá odovzdávanie občanov krajiny na trestné stíhanie do zahraničia zakazuje. O novom zákone by mal juhoslovanský parlament hlasovať v máji.