Belehrad 22. marca (TASR) - Na procese s dvoma bývalými príslušníkmi srbských špeciálnych jednotiek sa vynorili podrobnosti o tom, ako sa režim Slobodana Miloševiča snažil zatajiť zverstvá spáchané počas kosovského konfliktu z rokov 1998-99 jeho vojakmi na etnických Albáncoch.
"Jedného dňa sa v našom tábore objavilo nákladné auto s asi 30 telami," povedal Radomir Djerič, bývalý veliteľ výcvikového tábora špeciálnej polície v obci Petrovo Selo, asi 100 kilometrov východne od Belehradu. Djerič ako svedok žaloby vypovedal v stredu pred špeciálnym súdom v Belehrade. Prepis jeho výpovede dostala dnes k dispozícii agentúra AP.
Djerič svedčil v prípade vraždy troch bratov Bytyqiovcov -občanov USA, pôvodom kosovských Albáncov, ktorí prišli do provincie bojovať proti srbským silám.
Svedok vyhlásil, že vo výcvikovom zariadení vykopali veľkú jamu, ktorá mala byť určená na ukladanie odpadu. Ale keď z Kosova prišlo nákladné auto plné tiel, Djerič sa podľa vlastných slov cítil "zmanipulovaný a oklamaný", keďže odpadkami zaplnená jama mala byť od začiatku hlavne masovým hrobom.
"Rozkladajúce sa telá z nákladného auta vykladali muži, ktorí mali kvôli pachu nasadené plynové masky," povedal Djerič. "Telá sa zo zadnej časti auta zošmykli do jamy," dodal.
Najnovšie dôkazy o zverstvách počas kosovskej vojny poškodili snahám Srbska o udržanie provincie v čase rozhodovania o jej budúcom štatúte. Osobitný vyslanec OSN Martti Ahtisaari predložil plán, ktorý pre Kosovo navrhuje nezávislosť pod medzinárodným dozorom. Belehrad Ahtisaariho návrh odmieta.
Počas tvrdého zásahu srbských jednotiek proti kosovskoalbánskym separatistom zahynuli tisícky ľudí. Keď NATO spustila nálety na vtedajšiu Juhosláviu, aby zabíjanie zastavila, stovky tiel Kosovčanov vykopali a previezli viac ako 320 kilometrov na tri miesta v centrálnej časti Srbska a opäť pochovali v masových hroboch s cieľom udržať zabitia v tajnosti.
Po páde Miloševičovho režimu z jesene 2000 telá bratov Bytyqiovcov objavili v Petrovom Sele v roku 2001. Ich identitu neskôr potvrdil forenzný tím amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).
V žalobe proti údajným páchateľom sa uvádza, že bratov priviezli na okraj jamy a strelili im do hlavy, na čo spadli do hromadného hrobu so 70 telami, ktoré tam uložili predtým.
"Stáli vedľa seba, s látkou na tvári a s rukami zviazanými drôtom" povedal na dnešnom pojednávaní Boško Radojkovič forenzný expert, ktorý hrob exhumoval.
Traja bratia v roku 1999 opustili svoj dom a pizzeriu v New Yorku a pridali sa k tzv. Atlantickej brigáde, ktorá bojovala v rámci Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK). Atlantická brigáda bola zložená z kosovských Albáncov žijúcich v zahraničí. Bratov zatkli po tom, čo v júli 1999 - pár dní po ukončení bojov - prekročili administratívnu hranicu medzi Kosovom a zvyškom Srbska.
Srbské úrady po páde Miloševiča identifikovali 924 obetí z masových hrobov objavených v Srbsku. Tvrdia, že medzi nimi bolo 53 detí mladších ako 16 rokov a 72 žien.
V dávnejšom svedectve penzionovaný srbský policajt Božidar Protič opísal, ako prevážal telá.
"Nadriadení mi prikázali, aby som zobral prázdne nákladné auto (z Belehradu) do Kosova. Spočiatku sa nik nezmienil o telách," povedal Protič. Ako dodal, najprv mu len povedali, že má "vykonať tajnú úlohu dôležitú pre štát". Čoskoro si však uvedomil, že súčasťou nákladu boli telá ľudí zabitých na viacerých miestach Kosova.
Protič opísal, ako sa s nákladiakom "štyrikrát otočil" a zo štyroch miest v Kosove do troch masových hroboch v Srbsku previezol dovedna asi 120 tiel.
Miloševiča v roku 2001 vydali haagskemu tribunálu OSN, kde čelil obvineniam z vojnových zločinov vznesenými v súvislosti s konfliktami v Kosove, Bosne a Chorvátsku. Bývalý juhoslovanský prezident zomrel na infarkt v marci 2006, pár mesiacov pred očakávaným ukončením procesu.
Haagsky tribunál za kosovské zverstvá súdi viacero blízkych spolupracovníkov Miloševiča, prípady nižšie postavených páchateľov riešia na súde v Srbsku. Dvaja vysokopostavení predstavitelia srbskej polície podozriví z organizovania presunu tiel z Kosova sú na úteku.
2 ari juh