RÍM 22. marca (SITA/AFP) - Diplomatická roztržka, ku ktorej sa od štvrtka schyľuje medzi Talianskom a Spojenými štátmi, je dôsledkom talianskeho riešenia rukojemníckej drámy s uneseným talianskym vojnovým spravodajcom denníka La Repubblica Danielom Mastrogiacomom, ktorého Taliban uniesol po tom, ako chcel s jedným z vodcov urobiť rozhovor.
Taliansky minister zahraničia Massimo d'Alema bude žiadať počas štvrtkového telefonického rozhovoru s americkou rezortnou kolegyňou Condoleezzou Riceovou vysvetlenie kritiky talianskeho spôsobu riešenia návratu uneseného novinára zo strany amerických diplomatických kruhov. Američania sa obávajú, že taliansky postup výmeny novinára za prepustenie 5 Talibancov môže vážne ohroziť medzinárodných aj afganských vojakov, ktorí sa môžu stať častejšími terčmi únosov talibanských povstalcov.
Talianov kritika prekvapila, nakoľko počas pondelkovej taliansko-americkej večere vo Washingtone, teda v deň výmeny, vládla medzi oboma ministrami pozitívna atmosféra. Ako vysvetlil zdroj z talianskych diplomatických kruhov, "vnímame situáciu rozdielne, ale nemáme v úmysle reagovať na americké výhrady".
Ako však uviedol americký zdroj, "americká politika sa snaží využiť všetky dostupné prostriedky na záchranu rukojemníkov, ale nikdy neustúpi požiadavkám únoscov, a preto bolo talianske riešenie pre nás prekvapením".
Američania svoje obavy vyjadrili prostredníctvom diplomatických komunikačných kanálov. Taliani však popierajú, že by dostali akékoľvek výhrady. Veľká Británia a Holandsko, ktoré podobne ako Taliansko a Spojené štáty majú svoje jednotky v Afganistane, tiež kritizovali taliansky postup.
Taliansky politický analytik Sergio Romano ale varuje, že smrť novinára by spôsobila zemetrasenie v koalícii talianskeho premiéra Romana Prodiho, v ktorej krajná ľavica odmieta taliansku účasť v Afganistane a jednotky by sa museli vrátiť domov. Ako ďalej analytik dodáva, "udržanie medzinárodnej koalície je pre Spojené štáty, už aj tak dosť oslabené na medzinárodnej scéne, prvoradou úlohou".
Taliansky senát, v ktorom má Prodi tesnú väčšinu o dva hlasy, má budúci týždeň hlasovať o financovaní vojenskej misie v Afganistane. Analytik v tejto súvislosti vysvetlil, že v situácii okolo uneseného novinára čelil premiér vydieraniu zo strany Talibanu a ešte horšiemu zo strany radikálnej ľavice. Na druhej strane, taliansky minister obrany Arturo Parisi chápe obavy Američanov. Takže, keď Prodi ďakoval medzinárodnej humanitárnej agentúre Emergency za pomoc pri záchrane, minister bol oveľa zdržanlivejší pre obavy, že riešenie situácie je nebezpečným precedensom. Dokonca vyhlásil, že zverenie vyjednávaní agentúre Emergency "bolo vážnou chybou".
Americko-talianske vzťahy sa zhoršujú od nástupu Prodiho k moci v máji minulého roku aj vďaka súdu z 23 americkými agentmi súdenými za únos egyptského immáma v Miláne v roku 2003 a zabitie talianskeho agenta americkým námorníkom pri oslobodzovaní talianskej rukojemníčky v Iraku.