Nemecká vláda pripravila takzvanú Berlínsku deklaráciu, ktorú následne poslala ostatným 26 členským štátom na schválenie. Deklaráciu by mali podpísať na veľkej narodeninovej oslave bloku v hlavnom meste Nemecka v nedeľu. Hovorca nemeckej vlády Ulrich Wilhelm v stredu povedal, že Berlín verí, že návrh dokumentu podporia všetky členské štáty EÚ.
Víkendové oslavy sú spojené s 50. výročím podpisu Rímskych zmlúv, na základe ktorých vzniklo Európske hospodárske spoločenstvo, predchodca Európskej únie. Nemecko, ktoré v súčasnosti únii predsedá, sa netají ambíciami oživiť európsku ústavu, ku ktorým by mala pozitívne prispieť aj Berlínska deklarácia. Podľa Handelsblattu, ktorý tvrdí, že má k dispozícii kópiu textu, si v deklarácii Nemecko stanovilo cieľ ukončiť do dvoch rokov ústavnú krízu. V dokumente sa však slovo "ústava" nevyskytuje.
Podľa denníka malo viacero štátov námietky k stanovenému roku 2009, pretože to považujú za príliš skoro. Kontroverzie vyvolalo aj zahrnutie "európskeho sociálneho modelu" do deklarácie. Námietky proti takémuto slovného spojeniu v európskej ústave vzniesla najmä Veľká Británia.
Voliči vo Francúzsku a Holandsku odmietli európsku ústavu v jarných referendách v roku 2005, čím jej ratifikáciu úniou v skutočnosti zastavili. Na to, aby mohla ústava začať platiť, by ju museli ratifikovať bez výnimky všetky členské štáty EÚ.