Praha 21. marca (TASR) Český prezident Václav Klaus odmieta varovné závery vedcov o klimatických zmenách vo svete v dôsledku pôsobenia človeka. Podľa prezidenta sú argumenty o klimatických zmenách a životnom prostredí používané politickými nátlakovými skupinami k útoku na princípy, ktoré sú základom slobodnej spoločnosti.
Klaus to napísal v jednej z odpovedí na otázky, ktoré dostal zo Snemovne reprezentantov amerického Kongresu, konkrétne od Výboru pre energiu a obchod a podvýboru pre energetiku a kvalitu ovzdušia. Klausove skeptické názory na problematiku otepľovania planéty a boj ekológov majú byť asi protiváhou tvrdení bývalého amerického viceprezidenta Ala Gora.
Ukazuje sa, že v diskusii o klimatických zmenách nie sme svedkami stretu rôznych názorov na životné prostredie, ale stretu názorov na ľudskú slobodu, zdôraznil Klaus a dôrazne varoval pred hrozbou 21. storočia: ambicióznym environmentalizmom. Ten Klaus považuje za dokonca väčšiu hrozbu pre slobodu, demokraciu, trhovú ekonomiku a prosperitu než komunizmus. Prezident spochybňuje dobré úmysly ekológov, ktorí tvrdia, že im ide o ochranu Zeme, ale v skutočnosti sa za týmto sloganom skrýva pokus nahradiť slobodný a spontánny rozvoj ľudstva istým druhom globálneho plánovania celého sveta. A v tom je podobnosť environmentalistov s marxistami.
Podľa českých médií si kritici mohli Klausa vyhliadnuť počas jeho nedávnej prednášky vo washingtonskom CATO inštitúte, v ktorej sa český prezident netajil svojimi radikálnymi názormi na globálne otepľovanie.
Prezident už v utorok potvrdil, že odpovede do USA zaslal, ale odmietol ich zverejniť. České médiá si však našli cestičku cez českého fyzika Luboša Motla, ktorý pôsobí v USA a s ktorým prezident svoje odpovede konzultoval.
Najvyšší český ústavný činiteľ okrem iného obviňuje ekológov z toho, že pomocou sofistikovaných metód manipulujú médiami aj zákonodarcami, a ich argumentácia je pritom založená na šírení strachu a paniky o ohrozenej budúcnosti sveta.
Človek by sa podľa Klausa nemal snažiť o nemennosť prírody, pretože príroda sa vždy menila a vyvíjala.
Žiaden zásah vlády nemôže zastaviť to, aby sa svet a príroda menili. Preto nesúhlasím s takými projektmi, akým je Kjótsky protokol a podobné iniciatívy, deklaruje Klaus svoj vyhranený postoj a vyslovuje sa za to, aby sa svet namiesto nákladného boja s globálnym otepľovaním sústredil iba na prispôsobenie sa dôsledkom tohto procesu. Pričom tento proces zmien bude postupný, a nie skokový. Kým niektoré púšte sa môžu rozširovať a niektoré brehy oceánov môžu byť zaplavené vodou, obrovské časti Zeme doteraz neobývané kvôli drsnej klíme by sa mohli stať úrodnými oblasťami, kde budú môcť žiť milióny ľudí. Je však dôležité si uvedomiť, že žiadna planetárna zmena nenastáva cez noc, napísal Václav Klaus členom amerického Kongresu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh