Vroclav/Varšava 21. marca (TASR) - Poľská republika rozhodne na budúci týždeň o svojej účasti na americkom projekte protiraketového systému. Na vojenskom letisku vo Vroclavi to dnes vyhlásil minister obrany Aleksander Szczyglo, keď vyprevádzal prvú skupinu príslušníkov poľskej armády, smerujúcich ako posila síl NATO do Afganistanu.
Podľa jeho slov bude pred rozhodnutím zasadať Rada pre národnú bezpečnosť.
Bývalý šéf poľského rezortu obrany, v súčasnosti senátor Radoslaw Sikorski na stránkach denníka The Washington Post varoval vládu USA, aby účasť Poľska na projekte nepovažovala za samozrejmú.
Presadzovaním plánu by americká strana mohla prísť o spojencov na starom kontinente, konštatoval exminister a dodal, že nové bázy môžu popri vytvorení nových bezpečnostných partnerstiev v stredoeurópskom regióne vyvolať aj celý rad nedorozumení. V dôsledku nich môže dôjsť k oslabeniu Severoatlantickej aliancie (NATO), prehĺbeniu pocitu prenasledovania v Ruskej federácii a strate viacerých európskych priateľov pre americkú stranu.
S odvolaním sa na oficiálny americký materiál poľský senátor upozornil, že kým záväzky americkej strany sú v ňom iba veľmi striedme, povinnosti participujúcich krajín tvoria dlhý zoznam. "Naši americkí spojenci nemajú dôvod na obavy, NATO ochráni aj nás. Na úrovni rétoriky je však ľahké ponúkať záruky. Poľsko nikdy nezabudne, že v roku 1939 sa ocitlo zoči-voči Hitlerovi osamotené, kým spojenci čakali na ďalší vývoj so založenými rukami," formuloval Radoslaw Sikorski.
S teoretickými garanciami sa Poliaci neuspokoja, zdôraznil poľský predstaviteľ a dodal: Ak by sa v dôsledku protiraketového štítu naštrbili poľsko-ruské vzťahy, Varšava očakáva od USA prijatie rovnakých praktických bezpečnostných opatrení, aké sa realizovali v záujme obrany Japonska pred severokórejskou hrozbou.
Podľa Sikorského názoru by realizácia celého projektu pred piatimi rokmi bola bývala ešte jednoduchá, vojna v Iraku však v strednej Európe narušila dôveru voči USA.
Poľská vláda sa doteraz vyvarovala jednoznačného postoja k projektu. Kritici sa obávajú, že krajina by bola vystavená po umiestnení 10 amerických rakiet zvýšenému nebezpečenstvu teroristických útokov.
Rozhodnutie vlády ČR sa v Prahe očakáva takisto do konca marca.
Väčšina obyvateľstva v oboch štátoch je podľa dostupných prieskumov verejnej mienky proti účasti na americkej iniciatíve.