V predvečer svojich 80. narodenín to dnes vyhlásil dlhoročný niekdajší šéf západonemeckej diplomacie, exvicekancelár spolkovej republiky Hans-Dietrich Genscher, jeden z architektov znovuzjednotenia Nemecka, ktorý je aj v súčasnosti medzinárodne uznávanou osobnosťou na domácej i zahraničnej politickej scéne.
Liberálny nemecký politik zdôraznil, že starý kontinent má v období po druhej svetovej vojne za sebou obrovský kus cesty, čo by mohlo mať význam precedensu v spomínanej sfére.
Muž, ktorý stál takmer dve desaťročia (1974-1992) na čele spolkovej diplomacie a ktorý má nesporné zásluhy aj na procese zjednocovania nášho kontinentu, označil práve jednotu Európy za obrovský úspech. Ten umožnila okrem iného ochota veľkých štátov rezignovať na svoje mocenské pozície a poskytnúť tam všetkým členským krajinám únie rovnoprávne postavenie. Práve to môže byť podľa Genschera základom nového usporiadania aj v svetovej relácii.
Konflikt medzi Východom a Západom, bipolárny svet, ktorý charakterizoval obdobie studenej vojny, patrí podľa exministrových slov už minulosti. V súčasnosti sme svedkami vývoja multipolárneho sveta s rôznymi centrami moci. Hlavnou úlohou Európy v tejto situácii je ukazovať cestu, dodal Hans-Dietrich Genscher.
Podľa jeho názoru tak EÚ, ako aj USA sú zhodne zodpovedné za nový svetový poriadok. V tejto súvislosti hovoril nemecký liberál o ich spoločnej histórii, kultúre a záujmoch a označil za mylné snahy postaviť ich proti sebe. Genscher však kritizoval politiku americkej vlády a ako zdôraznil, USA by sa mali rozlúčiť s myšlienkou, že spojencov vlastne nepotrebujú.
Nemecký politik podčiarkol mimoriadny význam stability Ruskej federácie, s ktorou, ako povedal, "žijeme v tej istej geografickej oblasti". Európska únia by mala realizovať spoločnú a jednotnú politiku voči Moskve, poznamenal.
Hans-Dietrich Genscher sa nedomnieva, že by rozšírenie EÚ bolo priveľké a v dlhodobom horizonte si dokáže predstaviť aj vstup Turecka do únie. Tomuto kroku budú zrejme predchádzať 10-15 rokov rokovaní, po ktorých treba bilancovať, dodal.
Osobnosť dlhoročného šéfa diplomacie vyzdvihol a Genscherove zásluhy pripomenul dnes aj najvyšší nemecký predstaviteľ, prezident Horst Köhler.