BRATISLAVA 20. marca (SITA) - Palestínčania sa v utorok obrátili na medzinárodné spoločenstvo s prosbou, aby spolupracovalo s ich novou vládou. Na druhej strane, Izrael privítal stanovisko Spojených štátov a Európskej únie, ktoré odmietli uznať palestínsku vládu národnej jednoty na čele s militantným hnutím Hamas. "Vítame skutočnosť, že medzinárodné spoločenstvo sa drží svojich postojov a trvá na požiadavkách voči novej palestínskej vláde", uviedla v utorok hovorkyňa izraelskej vlády Miri Eisinová. Palestínsky minister informácií Mustafa al-Bargútí vyzval zahraničie a obzvlášť blízkovýchodné kvarteto, aby neváhali uznať palestínsku koaličnú vládu a rokovali s ňou na základe jej programu, čo by mohlo byť kľúčom k mieru, bezpečnosti a stabilite v regióne.
Kvarteto pre riešenie blízkovýchodnej otázky sa na pondelkovom stretnutí dohodlo na spoločnom postoji k novovytvorenej palestínskej vláde, ktorú uzná, len ak pristúpi na jeho tri základné požiadavky - uzná Izrael, vzdá sa násilia a bude dodržiavať mierové zmluvy s Izraelom. Delegáti USA, EÚ, Rusko a OSN sa dohodli, že skôr, než podniknú ďalšie kroky, počkajú, ako sa bude správať nová palestínska vláda a nakoľko bude dodržiavať požiadavky medzinárodného spoločenstva," uviedla v pondelok eurokomisárka pre vonkajšie vzťahy a európsku susedskú politiku Benita Ferrerová-Waldnerová. Zatiaľ palestínsku vládu uznalo len Nórsko, ktoré ako prvá krajina zrušilo embargo a rozhodlo sa s Palestínskou samosprávou normalizovať vzťahy.
Militantný Hamas a hnutie Fatah predstavili v sobotu novú koaličnú vládu s nádejou, že medzinárodné spoločenstvo zruší sankcie voči Palestínskej samospráve. Politický program novej koalície však neobsahuje zrieknutie sa násilia, ale naopak, premiér Ismáíl Haníja vyhlásil, že Palestínčania majú právo na všetky formy odporu proti izraelskej okupácii. Izrael si tento postoj vysvetlil ako podporu samovražedných útokov a iných násilností páchaných na izraelskom území. USA a EÚ chcú, aby im palestínski lídri jasne vysvetlili postoj novej vlády k páchaniu násilia namiereného proti Izraelu.
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí zrušilo v utorok plánovanú schôdzku s vysokým nórskym diplomatom, ktorý predtým rokoval s predstaviteľmi Hamasu medzi nimi aj s premiérom Ismáílom Haníjom. "Vláda minulý rok rozhodla, že medzinárodných hodnostárov, ktorí sa stretnú s predstaviteľmi Hamasu, izraelskí predstavitelia neprijmú," uviedol hovorca ministerstva Mark Regev.
Ďalšie európske krajiny vrátane Francúzska a Belgicka naznačili, že plánujú s palestínskymi predstaviteľmi rokovať. Francúzsko v utorok oznámilo, že opäť nadviaže kontakty s členmi palestínskej vlády, ktorí nie sú ministrami za hnutie Hamas a zopakovalo výzvu na obnovenie európskej pomoci Palestínčanom. Rusko spolu s Francúzskom tvrdia, že palestínske sankcie by sa mali zrušiť. Eurokomisárka Ferrerová-Waldnerová počas návštevy USA uviedla, že EÚ bude naďalej Palestínčanom tri mesiace poskytovať obmedzenú finančnú pomoc. Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana, potvrdil, že únia bude udržiavať kontakty s palestínskymi lídrami mimo hnutia Hamas. Rakúska ministerka zahraničia Ursula Plassniková pozvala v utorok palestínskeho rezortného kolegu Ziáda Abú Amra na návštevu krajiny. Podľa Plassnikovej "nová palestínska vláda národnej jednoty je šancou na nový začiatok na Blízkom východe" a "po prvý raz otvára dvere možnosti znormalizovať vzťahy s medzinárodným spoločenstvom."
Spojené štáty, najbližší spojenec Izraela, odmietli uznať novovytvorenú palestínsku vládu, ale nevylúčili kontakty s členmi kabinetu, ktorí nie sú členmi Hamasu. Washington rovnako ako Brusel považuje Hamas za teroristickú organizáciu. Americký honorárny konzul v Jeruzaleme, Jacob Walles, sa v utorok v Ramalláhu stretol s palestínskym ministrom financií Salámom Fajjádom. Fajjád nie je členom ani jednej z dvoch najväčších palestínskych strán a v palestínskej vláde pôsobí ako nezávislý.