ŠTRASBURG 20. marca (SITA) - Agentúra SITA pri príležitosti 50. výročia podpisu Rímskych zmlúv oslovila vybraných slovenských europoslancov s tromi otázkami. Čo považujú za najväčší úspech integrácie, čo za najväčšiu výzvu do budúcnosti a či bude EÚ existovať aj o 50 rokov.
Miroslav Mikolášik (KDH) považuje za najväčší úspech integrácie fakt, že "po 2. svetovej vojne sa európske národy dokázali spojiť nielen po ekonomickej, ale aj po politickej stránke. Európa tak zabezpečila mier a oblasť právneho štátu, prosperity a mieru dnes šíri aj za svoje hranice.“ Do budúcnosti by Mikolášik chcel, aby "sa zachovali práva jednotlivých členských krajín, aby nešli na úkor EÚ a aby sa únia nestarala len o ekonomiku, ale aj o ľudský rast.“ Poslanec je presvedčený, že EÚ bude o 50 rokov existovať.
Edit Bauer (SMK) označila za najväčší úspech "znovuzjednotenie Európy“ a neželá si, aby sa hovorilo "o rozširovaní“. Pre budúcnosť únie je podľa nej najdôležitejšie, aby sa "Európania dohodli ako ďalej, aby prijali ústavnú alebo inú zmluvu, aby mohla únia efektívne pracovať.“ Bauer taktiež verí, že únia bude určite existovať aj o 50 rokov.
Milan Gaľa (SDKÚ) je presvedčený, že najvýznamnejšou udalosťou v histórii EÚ je "vstup nových krajín a samozrejme aj Slovenska“. V budúcnosti by mala podľa neho únia pracovať na "energetickej politike, bezpečnosti, obrane a ekologických problémoch“. Na otázku, či bude únia existovať aj o 50 rokov, Gaľa uviedol, že "si to veľmi želá“. Návrhy nemeckého predsedníctva, ktoré má v júni predstaviť cestovnú mapu na prijatie novej ústavy, idú podľa neho "dobrým smerom“.
Monika Flašíková-Beňová (SMER) označila za najdôležitejší moment, "že sa vytvoril priestor na spoluprácu členských krajín a že nám únia vytvorila priestor na náš vstup do spoločenstva, aj keď sme neboli celkom pripravení“. Najdôležitejším budúcim bodom je podľa šéfky slovenských socialistov v EP "prijatie novej zmluvy. Nemusí sa nazývať ústavou, no potrebujeme ju, aby zlepšila prácu inštitúcií“. Flašíková-Beňová si taktiež želá, aby únia v budúcnosti posilňovala "kompetencie v spoločných politikách, napríklad aj v otázke harmonizácii daní“.
Únia podľa nej bude o 50 rokov existovať, "no určite nie v takom stave ako dnes.“
Irena Belohorská (HZDS) vidí najväčší prínos EÚ v tom, že "jej príklad bol motorom demokratizácie nášho regiónu a EÚ dokázala vstrebať 12 nových členov“. Do budúcnosti si želá, aby sa "vyrovnala životná úroveň aj medzi krajinami ako Švédsko a Rumunsko a aby považovali integráciu za úspech aj ľudia, ktorí napríklad nevidia výhody v tom, že môžeme slobodne cestovať“. Únia by podľa nej mala hrať významnejšiu úlohu ako "medzinárodný sprostredkovateľ mieru.“ Belohorská verí, že EÚ bude existovať aj o 50 rokov a "bude schopná čeliť konkurencii iných civilizačných celkov“.