Ženeva 20. marca (TASR) - Globálne otepľovanie, znečisťovanie životného prostredia, prehradzovanie a nadmerné využívanie ohrozuje desať najväčších riek sveta. Upozornil na to Svetový fond na ochranu prírody (WWF) pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý bude 22. marca.
Päť z najviac ohrozených riek sa nachádza v Ázii: Jang C'-ťiang (Žltá rieka), Mekong, Salwin, Ganga a Indus. V druhej polovici rebríčka WWF sú Dunaj, La Plata, Rio Grande, Níl a Murray/Darling.
"Rieky sú hlavnými dodávateľmi vody za Zemi. Desať menovaných má upozorniť na globálnu krízu, ktorá sa črtá už niekoľko rokov. Naším zoznamom chceme dosiahnuť, aby sme včas rozpoznali varovania a nie ich ignorovali ako pri klimatických zmenách, povedal Martin Geiger z WWF.
Príkladom zlej riečnej politiky v Európe je podľa WWF Dunaj. Budovaním priehrad sa od začiatku 19. storočia zničilo 80 percent močarísk a ramien. Ľudskými zásahmi je nenapraviteľne poškodených 78 percent riečneho toku. "Len 15 percent úseku Dunaja a jeho prítokov bude pravdepodobne zodpovedať ekologickým kritériám EÚ, ktoré treba splniť do roku 2015," upozornil Geiger.
WWF varuje, že ďalšie upravovanie toku Dunaja škodí nielen prírode, ale ohrozuje aj zásoby pitnej vody pre milióny ľudí. Likvidácia ďalších ramien zvyšuje riziko záplav.
WWF žiada preferovať kultúry a výrobky, ktoré spotrebúvajú menej vody. "Musíme zmeniť súčasný spôsob života, v opačnom prípade za to čoskoro zaplatíme," varuje organizácia.