Uviedol to v utorok hlavný japonský vyjednávač Keničiro Sasae. Stretnutie šéfov šiestich delegácií naplánované na utorok poobede sa zrušilo, pretože Pchjongjang sa na ňom odmietol zúčastniť, povedal Sasae. Čína ako predsedajúca krajina rozhovorov na Severnú Kóreu opakovane naliehala, ale Pchjongjang jej požiadavky odmietol. "Podľa Číny Severokórejčania povedali, že sa na ďalšom rokovaní nezúčastnia, kým sa nepresvedčia, že peniaze sú na ich bankovom účte v Číne," povedal Sasae.
Jadrové rokovania medzi dvoma Kóreami, Spojenými štátmi, Japonskom, Ruskom a hosťujúcou Čínou pokračovali v pondelok ďalším kolom. K obnoveniu rokovaní došlo krátko po tom, ako Washington oznámil, že kľúčový problém - zmrazené financií Severnej Kórey v banke v Macau - sa vyriešil. Spojené štáty cez víkend oznámili, že viac ako 25 miliónov dolárov prevedú na severokórejský účet v Bank of China v Pekingu a budú určené na vzdelanie a humanitárne účely v Severnej Kórei. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa má finančný transfer uskutočniť.
Spojené štáty zamrazili v septembri 2005 prostriedky Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) na účtoch čínskej banky Banco Delta Asia (BDA) so sídlom v Macau pre údajné pranie špinavých peňazí. Banka bola vyradená z celosvetového finančného systému, následkom čoho skrachovala. Po februárovej dohode o zastavení severokórejského jadrového programu však Washington ukončil embargo a umožnil Číne obnoviť právny štatút banky.
V dohode, na ktorú Severná Kórea 13. februára pristúpila, sa Pchjongjang zaviazal, že zatvorí svoje jadrové zariadenia a výmenou za finančnú pomoc sa vzdá svojho jadrového programu. KĽDR v dohode súhlasila, že do 60 dní odstaví a zapečatí svoj hlavný jadrový reaktor v Jongbjone, vpustí do krajiny inšpektorov MAAE a sprístupní svojim partnerom kompletný zoznam jadrových zariadení v krajine.