TOKIO 19. marca (SITA/AFP) - Premiér Šinzo Abe v pondelok potvrdil, že Japonsko nepoľaví z tlaku na Severnú Kóreu, a to aj napriek tomu, že Američania zmierňujú sankcie voči KĽDR na základe šesťstranných rozhovorov o zastavení severokórejského jadrového programu. Japonci tak so svojou agendou občanov unesených severokórejskými agentmi zostávajú najtvrdšími vyjednávačmi s Pchjongjangom. Ako Abe vysvetlil, "trváme na svojom postoji nepodieľať sa na financovaní energetickej pomoci KĽDR, pokiaľ neuvidíme pokrok", ktorým však myslí aj úplné zastavenie jadrového programu. KĽDR preto v pondelok opätovne žiadala o vylúčenie Japonska zo šesťstranných rozhovorov.
Abe vybudoval svoju kariéru na tvrdom postoji voči Severnej Kórei, ktorú obviňuje nielen z únosov Japoncov v 70. a 80. rokoch minulého storočia, ale aj z neochoty vydať všetkých unesených naspäť do Japonska. Pchjongjang sa v 2002 priznal k 13 únosom a piatim osobám aj umožnil návrat. Zároveň však tvrdí, že ostatní unesení sú už mŕtvi. K tvrdému postoju premiéra sa pridáva aj hlavný japonský vyjednávač so Severnou Kóreou Keničiro Sasae, ktorý povedal, že "bohužiaľ sme nedosiahli takmer žiadny pokrok." Ako však ďalej dodáva, "ak to porovnáte k maratónu, tak sme práve začali a čaká nás ešte veľmi dlhá cesta."
Predstavitelia banky v Macau oznámili, že uvoľnia 25 miliónov dolárov zo zmrazených severokórejských účtov, čo je kľúčovou požiadavkou Pchjongjangu na začatie procesu odzbrojenia. Pár hodín pred obnovením šesťstranných rozhovorov v Pekingu Američania oznámili dohodu s KĽDR v otázke zablokovaných účtov.
Japonsko už podporovalo predošlú neúspešnú dohodu so Severnou Kóreou z roku 1994. Tokio uvalilo na Pchjongjang viaceré sankcie vrátane zákazu akéhokoľvek dovozu zo Severnej Kórey po jadrovom teste Pchjongjangu v októbri.