Brusel 19. marca (TASR) - Predstavitelia kvarteta pre Blízky východ budú dnes telefonicky konzultovať, aký postoj zaujmú voči novej palestínskej vláde národnej jednoty. Pôjde o prvé rozhovory o tejto otázke od vytvorenia nového kabinetu.
Do telefonickej konferencie by sa mali podľa európskych diplomatov zapojiť ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová, ich nemecký kolega zastupujúci Európsku úniu Frank-Walter Steinmeier a generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Medzinárodné spoločenstvo v súvislosti s vytvorením novej palestínskej vlády avizovalo, že chce najprv podrobne preskúmať jej program a aktivity predtým, než by pristúpilo k prípadnému obnoveniu priamej finančnej pomoci vláde. Pomoc sa zastavila po volebnom víťazstve radikálneho hnutia Hamas v januári roku 2006. Na palestínske územia však aj naďalej prichádza pomoc pre obyvateľstvo prostredníctvom medzinárodného finančného mechanizmu, vďaka ktorému sa pokrývajú náklady na palivá, lieky, či platy zdravotníckemu personálu.
Od palestínskeho kabinetu sa očakáva, že bude konať v súlade s požiadavkami kvarteta - uzná Izrael, akceptuje všetky doterajšie dohody medzi Izraelom a Palestínčanmi a vzdá sa násilia.
Program novej palestínskej vlády však uvádza len to, že bude rešpektovať dočasné mierové dohody podpísané s Izraelom. Zdôrazňuje zároveň právo Palestínčanov na odpor voči izraelskej okupácii do jej ukončenia, ako aj právo na návrat palestínskych utečencov do ich domovov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh