Kábul 7. apríla (TASR) - Na univerzite v afganskom hlavnom meste Kábul otvorili tento rok novú počítačovú učebňu. Jej vybavenie je veľmi skromné - obmedzuje sa na tri darované osobné počítače a jednu tlačiareň. Niekde v zničenej budove sa povaľuje ďalších päť počítačov, ale elektrina stačí akurát pre počítačové centrum, píše agentúra Reuters.
Po viac ako dvoch desaťročiach občianskej vojny začína kedysi najrenomovanejšia vysoká škola v regióne odznova. V 60. a 70. rokoch bola hnacou silou modernizácie Afganistanu a ešte dnes je stredobodom nevyriešeného konfliktu medzi svetskými a náboženskými názormi.
Knihy z univerzitnej knižnice boli z veľkej časti predané alebo spálené. Počítače a zostatok fondu podľa Mohammada Alama Hamdarda, 32-ročného dekana lekárskej fakulty, nepostačujú. "Všetky laboratóriá sú zničené, nemáme ani len mikroskop," hovorí. S nádejou sa pozerá do Kalifornie. Tamojšia Loma Linda University zriaďuje práve v kábulskej univerzite lekárske informačné centrum. Loma Linda, kresťanská vysoká škola so zameraním na medicínu, sa týmto spôsobom pokúša obnoviť po desaťročia udržiavané kontakty s Afganistanom.
Pred 25 rokmi bolo na 14 fakultách univerzity v Kábule zapísaných 9000 študentov. Teraz ich je 6500. Niektorí pedagógovia odhadujú počet študentov maximálne na 5000. "Univerzitu samozrejme nenavštevujú ženy, preto sa počet študentov znížil," povedal Maulawi Pir Rohani, ktorého v roku 1996 radikálne islamské hnutie Taliban dosadilo do funkcie kvestora univerzity.
Taliban oficiálne podporuje vzdelávanie žien. Pretože islamské právo zakazuje spoločné vyučovanie, bolo treba najprv zriadiť oddelené školy. V praxi to však vyzerá tak, že ženy sa okrem domáceho vyučovania nemôžu inak vzdelávať. Rohani tvrdí, že univerzita sa usiluje nájsť peniaze a spôsoby, aby do nej mohli opäť chodiť aj ženy. Situácia vyzerá sľubne, ale protagonisti tejto iniciatívy postupujú opatrne, aby sa vyhli konfliktu s talibanským režimom.
Jedinou zmenou v oficiálnych učebných plánoch univerzity je vyškrtnutie hudobnej výchovy a sochárstva a maliarstva živých objektov. Z knižnice sa odstránili knihy, ktoré sú v rozpore s politikou a náboženstvom Talibanu. Napriek tomu sa v policiach nájdu aj diela na neislamsky znejúce témy ako "Folkoví speváci a folkové piesne v Amerike" alebo knihy o kultúrnom dedičstve Afganistanu, ku ktorému patria aj nedávno systematicky zničené sochy stojacich Buddhov v Bamijáne.
Rohani dúfa, že kábulské fakulty v budúcnosti opäť finančne podporia zahraničné univerzity. Nekontrolované šírenie západného myslenia a hodnôt však striktne odmieta. V 70. rokoch mohli zahraniční učitelia a študenti profitovať z kvalitného školstva. "Ale veľmi sa odklonili od afganských tradícií a kultúry," tvrdí Rohani. "Chceme uchovať naše náboženstvo, naše tradície, našu kultúru. To ja naša priorita."