LONDÝN 19. marca (SITA/AFP) - Po štyroch rokoch od americkej invázie do Iraku Iračania pociťujú vo svojom živote zvyšujúci sa pesimizmus a neistotu do budúcnosti. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednali britská vysielacia spoločnosť BBC a americká spoločnosť ABC News. Iba 39 percent opýtaných respondentov sa domnieva, že veci v ich živote sa vyvíjajú dobre a 35 percent, že ich životy sa zlepšia v priebehu budúceho roka. Iba 40 percent verí tomu, že celková situácia sa zlepší a 26 % respondentov sa cíti bezpečne vo svojom vlastnom susedstve.
Iračanom chýbajú aj iné základné pocity; až 88 percent uviedlo, že dostupnosť elektrickej energie je "dosť zlá", či "úplne zlá". 69 percent odpovedalo rovnako na otázku o dostupnosti čistej vody a 88 percent sa takto vyjadrilo o dostupnosti pohonných látok. Podobný prieskum pre BBC z novembra 2005 vyšiel v ďaleko pozitívnejších reláciách, keď 71 percent opýtaných uviedlo, že veci v ich živote sa vyvíjajú dobre, 64 % verilo, že v priebehu 12 mesiacoch sa veci v ich životoch zlepšia a až 69 percent verilo tomu, že situácia v ich krajine sa v priebehu najbližšieho roka zlepší.
Narastajúci pesimizmus mal za následok 14-percentný pokles podpory pre demokraciu a zároveň osempercentný nárast podpory pre silného lídra a islamský štát. 53 percent vyjadrilo nespokojnosť s výkonom miestnych úradov a koaličných vojsk, pričom až 82 % opýtaných zahraničným vojakom nedôveruje. 78 % sa vyjadrilo proti ich prítomnosti v krajine a 69 % sa domnieva, že ich prítomnosť zhoršuje bezpečnostnú situáciu. 56 % si nemyslí, že v Iraku práve prebieha občianska vojna, pričom 58 percent opýtaných podporuje myšlienku jednotného Iraku. 63 percent sa domnieva, že zahraniční vojaci by mali z krajiny odísť až po zlepšení bezpečnostnej situácie a posilnení irackých úradov.
Agentúra Pollsters D3 Systems uskutočnila prieskum vo všetkých 18 irackých provinciách v dňoch 25. februára až 5. marca na reprezentatívnej vzorke dve tisíc ľudí.