Helsinki 18. marca (TASR) - Vo Fínsku sa dnes konajú parlamentné voľby, v ktorých sa očakáva tesný boj medzi Stranou stredu premiéra Mattiho Vanhanena, jeho ľavicovým koaličným partnerom a konzervatívnou opozíciou.
Centristi si v prieskumoch verejnej mienky udržiavajú tesné vedenie, kým ich vládny spojenec - Sociálnodemokratická strana - má zhruba rovnakú voličskú podporu ako konzervatívci.
Silné postavenie konzervatívnej Národnej koaličnej strany by mohlo vyústiť do sformovania novej stredopravicovej vlády a sociálni demokrati by sa prvýkrát od roku 1995 mohli dostať do opozície.
Napriek tomu sa v tejto 5,3-miliónovej severskej krajine, ktorá je jednou z najhomogénnejších spoločností v Európe, po voľbách bez ohľadu na výsledok neočakávajú výrazné zmeny.
Medzi najväčšími stranami vládne zhoda vo väčšine otázok, vrátane zachovania neutrality krajiny či udržania sociálneho systému financovaného z vysokých daní.
Konzervatívci sú otvorenejší myšlienke členstva v NATO, nepresadzujú ju však, keďže obyvateľstvo krajiny je proti.
V rozpore s tradíciou najväčšie strany aj dnes viedli volebnú kampaň a snažili sa zmobilizovať svojich stúpencov a získať si priazeň nerozhodnutých voličov.
Aktivisti kampane sociálnych demokratov počas víkendu rozdávali ruže a Vanhanen dával v sobotu autogramy v jednom z helsinských obchodných centier. Jeho popularitu podľa analytikov ešte zvýšila kniha jeho bývalej priateľky, v ktorej líči ich spoločný milostný život.
Tretím koaličným partnerom je malá Švédska ľudová strana, zastupujúca švédsky hovoriacu menšinu. Jej líder Stefan Wallin varoval, že švédčina by mohla prísť o svoj štatút druhého oficiálneho jazyka, ak jeho strana zmizne z politickej scény.
V prieskume verejnej mienky zverejnenom v piatok viedla s 24,7 percentami Strana stredu, kým sociálni demokrati skončili na druhom mieste s 21,3 percentami. Konzervatívcom by dalo hlas 20,4 percenta voličov.
Fínsko, ktoré je domovom spoločnosti Nokia, najväčšieho výrobcu mobilných telefónov na svete, má prudko rastúcu ekonomiku a pravidelne sa umiestňuje na popredných priečkach v medzinárodných prieskumoch v oblasti konkurencieschopnosti.
Vanhanenovej vláde sa v januári podarilo znížiť mieru nezamestnanosti na 7,6 percenta, úroveň blízku priemeru v EÚ. Jeho kritici však poukazujú na nedostatočnú zdravotnú starostlivosť o starších a chorých občanov.
Na hlasovaní, z ktorého vzíde nový 200-členný parlament, sa môže zúčastniť približne 4,3 milióna oprávnených voličov. Volebné miestnosti sa zatvoria o 19.00 h SEČ.