WASHINGTON 18. marca (SITA/AFP) - Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) ignoruje varovania právnikov a v rámci protiteroristického vyšetrovania stále používa na získanie telefonických nahrávok tisícov amerických občanov pochybné metódy.
V nedeľu o tom informoval americký denník Washington Post. Podľa denníka, ktorý cituje nemenových predstaviteľov FBI a ministerstva spravodlivosti, právnici FBI vyjadrili obavy v súvislosti s praxou, ktorú začal úrad používať v októbri 2004, ale ktorá nebola až do minulého roka vôbec podrobne preskúmaná.
Podľa novín nechápali predstavitelia FBI rozsah problému, až kým ministerstvo spravodlivosti nezačalo praktiky úradu vyšetrovať. Začiatkom mesiaca FBI pripustila, že porušuje americké zákony o ochrane súkromia, aby sa počas vyšetrovanie spojeného s terorizmom dostala k záznamom telefonických rozhovorov, e-mailovej pošty a finančnej evidencii. Riaditeľ FBI Robert Mueller predložil internú správu, ktorá podľa jeho slov identifikovala "vážne nedostatky" v procedúrach používaných na kontrolu požiadaviek spojených s citlivými súkromnými informáciami."
Mueller povedal, že agenti úradu pochybili pri využívaní listov, ktoré hovorili o naliehavých okolnostiach, a na základe ktorých požadovali od telekomunikačných spoločností citlivé informácie. Riaditeľ FBI ich používanie zakázal. Agenti však podľa informácií Postu písali nové listy, na základe ktorých požadovali informácie, ktoré FBI už mala. Najmenej jeden vyšší predstaviteľ FBI, ktorého úrad odmietol menovať, podpísal tieto "listy národnej bezpečnosti" bez toho, aby doložil, že listy sú spojené s protiteroristickým vyšetrovaním FBI.
Podľa denníka zahŕňajú pochybné procedúry vyžadovanie nahrávok z odvolaním sa na stav núdze, takzvané listy "naliehavých okolností", ktoré obsahujú falošné alebo nezdokumentované požiadavky. Zahŕňajú aj listy národnej bezpečnosti, ktoré boli vydané bez dodržiavania pravidiel FBI. Oba typy požiadaviek smerovali na tri telekomunikačné spoločnosti. V správe inšpektora ministerstva spravodlivosti Glenna Fineho z 9. marca sa tvrdí, že používanie listov "obchádzalo" zákon o prístupe FBI k súkromným informáciám o obyvateľoch USA.