WASHINGTON 17. marca (SITA/AFP) - K sídlu ministerstva obrany Spojených štátov vo Washingtone v sobotu pochodovali desaťtisíce ľudí protestujúcich proti vojne v Iraku, ktorá sa začala marcovou inváziou v roku 2003. Napriek zimnému počasiu do hlavného mesta pricestovali demonštranti z celej krajiny požadujúci odsun americkej armády z Iraku, kde počas štyroch rokov konfliktu zahynulo 3200 amerických vojakov a desaťtisíce irackých civilistov.
Popri zhromaždení pacifistov, ktoré zorganizovalo združenie Konaj teraz pre zastavenie vojny a koniec rasizmu (ANSWER), sa v centre Washingtonu zišli na protidemonštrácii veteráni z vietnamskej vojny so svojimi rodinami. Niektorí z priaznivcov vojny v čiernych kožených vestách konfrontovali mierových aktivistov, pričom za pokrikovania vlasteneckých sloganov opľúvali a trhali protivojnové transparenty. Washingtonská polícia neposkytla odhady počtu účastníkov, podľa dopisovateľa tlačovej agentúry AFP však ulicami pochodovali desaťtisíce ľudí.
Demonštrácia je súčasťou série protestných akcií pri príležitosti štvrtého výročia vojenskej invázie do Iraku z 20. marca 2003. Prvou z nich bolo piatkové nočné zhromaždenie kresťanských aktivistov pred Bielym domom, kde polícia zatkla okolo 100 osôb. Ďalšie demonštrácie sú naplánované v Los Angeles a San Franciscu. Protivojnová organizácia Jednotne za mier a spravodlivosť tiež očakáva tisícovú účasť na nedeľňajšej demonštrácii v New Yorku. Podľa aktuálnych prieskumov si väčšina Američanov myslí, že invázia do Iraku bola chybou, a požaduje, aby vláda stanovila časový plán stiahnutia amerických vojakov z blízkovýchodnej krajiny.
Demonštrácie proti irackej vojne sa uskutočnili aj vo viacerých európskych mestách. Najvyšší počet účastníkov, približne 20 000, zaznamenali v Španielsku. Okolo 6000 demonštrantov sa zhromaždilo v Istanbule a stovky osôb protestovali aj v Kodani, Prahe, Aténach či Solúne.