HAAG 16. marca (SITA/AP) - Tvrdenie Tokia, že nenašlo žiadne dôkazy o tom, že armáda alebo vláda nútili počas 2. svetovej vojny ženy k prostitúcii, je "nepríjemným prekvapením", povedala v piatok holandská ministerka zahraničia Maxime Verhagenová. Ministerka povedala, že v piatok večer žiadala telefonicky japonského veľvyslanca v Holandsku Kjodžiho Komačiho o vysvetlenie spomínaného vládneho vyhlásenia. Agentúru AP o tom informoval hovorca ministerstva Herman van Gelderen.
Telefonát nasledoval po zverejnení vyhlásenia na internetovej stránke japonského opozičného poslanca, v ktorom vláda tvrdí, že "v skúmaných materiáloch sa nestretla s ničím, čo by priamo nasvedčovalo takzvanému 'donucovaniu' zo strany vojenských alebo zákonných úradov." Japonská vláda obsah správy potvrdila.
"Ak bude správa pravdivá, bude to veľmi nepríjemné zistenie," povedala podľa van Gelderena ministerka zahraničia japonskému veľvyslancovi. Ten jej povedal, že s vládnym vyhlásením je oboznámený, ale nemá k dispozícii žiadne ďalšie detaily. Prisľúbil, že si o záležitosti zistí viac a začiatkom týždňa o tom upovedomí ministerku.
Historici tvrdia, že okolo 200 tisíc žien pôvodom najmä z Ázie, muselo pracovať pre japonské vojenské nevestince počas 30. a 40. rokov minulého storočia. Dokumenty japonského ministerstva obrany, ktoré zverejnili v roku 1992, ukázali, že armáda sa priamo podieľala na fungovaní nevestincov pre svojich vojakov. Veľa Holanďaniek, ktoré žili v bývalej holandskej kolónii Východná India (Dutch East Indies) známej teraz ako Indonézia, pod donútením v podobných zariadeniach pracovalo. "Niektoré z nich stále žijú a musí to byť pre ne veľmi bolestivé... pretože aj staré rany dokážu stále bolieť, najmä keď ide o tieto veci," dodal hovorca ministerstva.