Generálny tajomník CDN Antonio Mario Costa v referáte analyzoval drogovú situáciu vo svete. Konštatoval, že situácia sa veľmi zhoršuje najmä v oblasti marihuany, vážnym problémom začínajú byť syntetické drogy, najmä na báze metamfetamínu. Mierny pokles nastal v oblasti extázy. Problémom pre celý svet zostáva heroín a kokaín.
Slovensko na zasadaní nebolo často spomínané aj vzhľadom na svoju veľkosť a účasť na drogovej problematike. "Nie sme kľúčovým hráčom, na druhej strane sa nachádzame na jednej z trás pašovania heroínu - balkánskej, takže v tomto zohrávame svoju úlohu," povedal pre TASR Blažej Slabý, národný koordinátor pre drogovú problematiku a riaditeľ Generálneho sekretariátu Výboru ministrov pre drogové závislosti a kontrolu drog pri Úrade vlády SR.
Na konferencii, ktorá sa začala v pondelok, sa zúčastnilo približne 1500 delegátov. Jeden deň zabralo fórum mimovládnych organizácií.
Účastníci, medzi ktorými boli aj zástupcovia príslušných rezortov zo Slovenska, schválili 19 rezolúcií. Jedna z nich sa týkala Afganistanu, kde sa opäť vymkla spod kontroly produkcia ópia. Vlani sa ho podľa štúdie UNODC vypestovalo o 59 percent viac maku na výrobu ópia ako v roku 2005. Zaznelo aj niekoľko kontroverzných príspevkov, napríklad od delegáta Kolumbie, ktorý obhajoval pestovanie koky v tejto krajine ako súčasť národnej kultúry.
Komisia OSN pre narkotické látky je ústredným koncepčným a politickým orgánom v rámci OSN, ktorý sa zaoberá problémom drog. Analyzuje svetovú drogovú situáciu a iniciuje návrhy na posilnenie medzinárodnej spolupráce na potláčanie problému drog vo svete. V roku 1991 Valné zhromaždenie OSN vytvorilo Fond OSN na program medzinárodnej kontroly drog a rozšírilo mandát Komisie o riadiacu funkciu tohto fondu. Fond (UNDCP) je spravovaný Úradom pre drogy a kriminalitu OSN (UNODC).
V roku 2009 sa uskutoční mimoriadne Valné zhromaždenie OSN práve o drogách, ktoré sa malo konať už na budúci rok.