Českí sociálni demokrati zvažujú podanie trestného oznámenia na svojho bývalého predsedu a premiéra Miloša Zemana.
Dôvodom je podpísanie dohody s právnikom Zdeňkom Altnerom , ktorý pred desiatimi rokmi ČSSD zastupoval v spore so štátom o Lidový dům. Altner teraz od ČSSD vymáha nielen zmluvne dohodnutú odmenu, ale aj penále. Celkovo žiada 19 miliárd českých korún. Súčasné vedenie strany tvrdí, že Zeman dohodu podpísal bez toho, aby ju predtým schválilo vedenie ČSSD. Sociálni demokrati teraz analyzujú nielen právnu stránku dohody, ale aj to, či z nej niekto nemal osobný prospech. "Dal som si urobiť právny rozbor, ako postupovať. Určite sa na základe rozboru nejako rozhodnem," povedal súčasný šéf ČSSD Jiří Paroubek.
Zeman akékoľvek pochybenie v kauze Altner popiera. "Nemám sa za čo ospravedlňovať. Ja som nebol ten, čo tú zmluvu vehementne presadzoval. Mal som pochybnosti o výške honoráru, no keby som dohodu nebol podpísal a my by sme nezískali Lidový dům, viem si predstaviť ten krik v sociálnej demokracii," vyhlásil. Ďalší vinníci, bývalý správca straníckej pokladnice Ivo Svoboda a jeho pravá ruka Barbora Snopková, ktorí dohodu Zemanovi predložili, sa k najnovšiemu vývoju prípadu nemôžu vyjadriť. Momentálne si odpykávajú niekoľkoročné väzenie za vytunelovanie továrne na kočíky
Čunek môže byť zapletený aj do straty miliónov v hokejovom klube
Dianie okolo prvého vicepremiéra českej vlády a predsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, obvineného políciou z prijatia polmiliónového úplatku, môže nabrať nové obrátky. Čunek odmieta rezignovať na svoje posty a tvrdí, že je nevinný.
Podľa denníka Lidové noviny (LN) figuroval Čunek ako starosta Vsetína pri pokuse o predaj hokejového klubu. Obchod sa však nevydaril a záloha 4,5 milióna Kč od ruského investora sa ako keby stratila.
Vsetínsky hokejový klub bol v 90. rokoch majstrom českej extraligy, dokonca päť rokov po sebe. V roku 2001 sa však objavili problémy medzi akcionármi a klub sa prepadal nielen v lige, ale aj finančne. Klub napokon zachránilo mesto, keď za dva milióny korún klub kúpilo. V očiach fanúšikov bol Čunek hrdinom, pretože zachránil extraligový hokej vo Vsetíne.
V roku 2005 mal do klubu vstúpiť ruský podnikateľ Andrej Belmač. Za 70 percent akcií klubu mal mestu zaplatiť 22 miliónov Kč. Zaplatil iba zálohu 4,5 milióna Kč a neskôr z obchodu zišlo. Zálohu ale ruský podnikateľ už späť nedostal a ukázalo sa, že je nemožné zistiť, kam sa peniaze podeli. Takmer päť miliónov išlo údajne na vsetínsky hokej, ale klub účtovnú uzávierku Krajskému súdu v Olomouci neodovzdal.
Podľa LN sa kompetentné osoby vyhýbajú jasnej odpovedi. Vo štvrtok počas poslaneckých interpelácií Čunek ako člen vlády v dolnej komore parlamentu chýbal a opozícia preto kvôli kauze Čunek grilovala predovšetkým premiéra Mirka Topolánka. Ako vyšlo najavo neskôr, Čunek odcestoval do Olomouca, kde ho vypočúvali kriminalisti. Výsluch mal byť ešte v stredu, ale Čunek ho kvôli údajnému tlaku médií odložil.
Opozičná ČSSD v uplynulých týždňoch Čunka tvrdo kritizovala a žiadala jeho odstúpenie. Po tom, ako tento týždeň Čunkov odchod naznačili aj lídri dvoch strán trojkoalície, šéf zelených Martin Bursík a predseda ODS a premiér Mirek Topolánek, sociálni demokrati s kritikou Čunka pribrzdili so zdôvodnením, že do politickej mŕtvoly sa nesluší kopať.