Podľa ministerky opatrenie nemá logiku, pretože na jednej strane "udržujeme embargo, na strane druhej povolíme Číne organizovať olympijské hry, čo umožňujeme výhradne krajinám rešpektujúcim medzinárodné pravidlá." Ako ďalej dodala, zrušenie embarga nepredstavuje hrozbu, keďže európske a francúzske pravidlá na vývoz zbraní sú prísnejšie ako samotné embargo.
Odchádzajúci francúzsky prezident je hlavným zástancom zrušenia embarga, s čím nesúhlasia Japonsko a Spojené štáty, ktoré prejavili obavy z 18-percentného nárastu armádneho rozpočtu v Číne v tomto roku. Ministerka prejavila pochopenie pre japonské obavy s tým, že Čína musí sprehľadniť svoje zbrojné výdaje.
Američania už varovali, že dajú na čiernu listinu všetky európske zbrojárske firmy v prípade, že bude embargo zrušené s vysvetlením, že európske zbrane vyvinuté pomocou amerických technológií by sa mohli teoreticky obrátiť proti Američanom, ak budú v prípade čínskej invázie brániť Taiwan.
Práve spor Činy s Taiwanom, ktorý Čína považuje za svoju provinciu a nechce sa jej vzdať, bránil doposiaľ EÚ, aby embargo odvolala. To bolo na Čínu uvalené po krvavom potlačení študentskej demonštrácie na Námestí nebeského pokoja v Pekingu v roku 1989.