Slovenský premiér Robert Fico použil slovo páchatelia v súvislosti s bulharskými sestričkami a palestínskym lekárom úmyselne a nie je to žiadna náhoda, uviedla na dnešnej tlačovej besede Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu česká poslankyňa EP za Európsku ľudovú stranu (EPP) Jana Hybášková.
Výraz zrejme použil v snahe zabezpečiť Slovensku predaj československej postkomunistickej vojenskej technológie do Líbye, pokračuje Hybášková. Podľa oficiálneho stanoviska EÚ platí v prípade bulharských sestričiek a palestínskeho lekára prezumpcia neviny. "To, o čom tu teraz hovoríme, je ochrana Európanov, ktorí sú obvinení a nespravodlivo potrestaní. Staré komunistické myslenie nemá v súčasnej Európskej únii miesto," uviedla Hybášková.
Otvorený list adresovali dnes slovenskému premiérovi štyria poslanci Európskeho parlamentu, podľa ktorých Robert Fico svojím vyjadrením počas návštevy Líbye na adresu väznených bulharských sestričiek a palestínskeho lekára poškodzuje Európsku úniu.
Líbyjské úrady odsúdili na smrť päť sestričiek a jedného lekára po tom, ako ich uznali vinnými z úmyselného nakazenia vyše 400 detí v nemocnici v Benghází vírusom HIV/AIDS. Európska únia však spochybnila nestrannosť a spravodlivosť súdneho procesu, pretože uznávaní odborníci dosvedčili, že epidémia HIV vypukla v nemocnici dávno pred príchodom odsúdených zdravotníkov. Vyhlásenie slovenského premiéra preto podľa autorov listu nie je v súlade s postojom únie a takisto nie je nápomocné obvineným osobám a ich rodinám v ich boji o spravodlivý súdny proces.
Fica kritizovali niekoľkí europoslanci
Na tlačovej besede sa okrem Hybáškovej zúčastnili europoslanci EPP Charles Tannock a Michael Gahler. Informácie z tlačovej besedy sú uvedené na internetovej stránke EPP www.epp-ed.eu .
Europoslanec Gahler zdôraznil, že polemika okolo Ficových výrokov nie je čisto slovensko-českou alebo slovensko-bulharskou záležitosťou. Svojimi výrokmi sa Fico odklonil od spoločného stanoviska EÚ v kauze bulharských sestričiek a palestínskeho lekára. Jeho očividná snaha dopracovať sa k ekonomickej dohode s Líbyou na chrbtoch nespravodlivo odsúdených ľudí, je v rozpore s princípmi Európskej únie, uviedol Gahler.
Doterajšie skúsenosti s Muamarom Kaddáfím nás naučili, že vlastné rady sa neoplatí rozbíjať, doplnil svojich kolegov Charles Tannock. Domnieva sa, že proces s bulharskými zdravotnými sestrami nie je spravodlivý a je pričinením Kaddáfího značne spolitizovaný.
Štvorica europoslancov za EPP - Jana Hybášková, Charles Tannock, Michael Gahler a Gunnar Hökmark dnes písomne vyzvali premiéra Roberta Fica, aby zo svojich výrokov o bulharských sestričkých a palestínskom lekárovi odstránil slovo páchatelia a všetkým sa ospravedlnil za akékoľvek nedorozumenia, ktoré výrokmi mohol spôsobiť. Fico dnes popoludní reagoval, že list je agendou poslancov EP, ktorí nemajú inú tému.
Slovenskí europoslanci sú iniciatívou zaskočení
Slovenskí europoslanci sú zaskočení iniciatívou ich českej kolegyne Jany Hybáškovej, ktorá v otvorenom liste uviedla, že slovenského premiéra Roberta Fica si kúpila líbyjská vláda.
"Je úbohé, že bojujú proti politikovi iného štátu, ale zrejme sa potrebujú zviditeľniť, lebo v Európskom parlamente nemajú priestor na realizáciu,“ uviedla vo štvrtok pre agentúru SITA poslankyňa za HZDS Irena Belohorská.
O iniciatíve niekoľkých zahraničných europoslancov nevie ani Miloslav Mikolášik z KDH, a nechcel ho preto komentovať. Pre agentúru SITA ale pripomenul, že v pléne EP vystúpil na obranu bulharských sestričiek, ktoré líbyjský súd odsúdil na trest smrti. "Je mi veľmi ľúto, že sa ich premiér Fico nezastal a označil ich za páchateľky,“ komentoval Mikolášik pre agentúru SITA.
Monika Flašíková-Beňová zo Smeru o aktivite rovnako nevedela. "Neviem však, za čo si tak mohla líbyjská vláda premiéra kúpiť,“ uviedla pre agentúru SITA. List považuje za formu frustrácie niektorých europoslancov, ktorí "zrejme trpia nedostatkom aktivít“. "Ani ja som nepísala listy, keď sa s (líbyjským prezidentom) Kaddáfím stretol (britský) premiér Tony Blair,“ vyhlásila europoslankyňa na margo aktivity konzervatívnych poslancov Brita Charlesa Tannocka, Švéda Gunnara Hokmara, Nemca Michaela Gaera a Jany Hybáškovej.
aktualizované 16:54
Autor: zh