Vztýčením štátnej vlajky pred parlamentom s vojenskou poctou za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov, politických strán a zástupcov diplomatického zboru začali sa dnes pri Národnom múzeu v Budapešti ústredné oslavy výročia revolúcie 1848-49. Slávnostného aktu sa prvýkrát od zmeny režimu nezúčastnila hlava štátu, a neprišli ani zástupcovia opozičného FIDESZ Maďarský občiansky zväz (FIDESZ).
Povolenie k vztýčeniu vlajky dával namiesto prezidenta premiér Ferenc Gyurcsány, ktorého časť davu zhromaždeného mimo bariéry v malom kúte námestia vypískal a skandoval počas aktu heslá Gyurcsány zmizni!. Davy volali po demisii socialistického premiéra, ktorého obviňovali z vlastizrady.
Predseda vlády vystúpi s prejavom pri príležitosti najväčšieho národného sviatku Maďarov iba večer v Paláci umení.
Včera sa uskutočnili demonštrácie pri príležitosti výročia revolúcie 1848-49. Príspevok natočený redaktormi SME 14. 3. 2007 v Budapešti nájdete tu. Ďalší text s videom je z prostredia maďarskej židovskej komunity. Veľa Židov pre istotu pred dnešným sviatkom z hlavného mesta odišlo.
Prišli aj nacisti
Niektorí demonštranti sa ozdobili šípovými krížami, symbolmi krajnej pravice, hlásiacej sa k pronacistickému zoskupeniu, ktoré vládlo v Budapešti na konci druhej svetovej vojny. Polícia charakterizovala dopoludňajšiu situáciu v Budapešti ako kľudnú. Ale predpokladá sa, že popoludní budú v Budapešti demonštrovať desaťtisíce prívržencov opozície.
Dnešná demonštrácia sa podľa agentúry Reuters zjavne pokúšala nadviazať na mohutné nepokoje z minulej jesene. Tie prepukli po tom, čo maďarský rozhlas v polovici septembra odvysielal záznam z premiérovho májového prejavu. Gyurcsány v ňom priznal, že socialisti klamali o skutočnom stave krajiny, aby vyhrali aprílové voľby. Vzápätí sa začali demonštrácie za odstúpenie socialistickej vlády, ktoré trvali niekoľko týždňov a boli sprevádzané i násilnými potýčkami s políciou v budapeštianskych uliciach, pri ktorých bolo zranených 800 ľudí. Polícia sa však na nové protivládne demonštrácie pripravila, takže neočakáva, že by vývoj mohol dospieť až k opakovaniu minuloročných násilností.
Maďarskí socialisti sa síce prekvapivým víťazstvom v parlamentných voľbách v minulom apríli udržali podľa analytikov bezpečne pri moci, ich popularita však poklesla. Namiesto plnenia veľkorysých predvolebných sľubov sa totiž vláda pustila do ozdravnej kúry v podobe zvyšovania daní a škrtov v štátnych výdavkoch, aby skrotila rozpočtový schodok, ktorý dosahuje desatinu hrubého domáceho produktu a je najvyšší v Európskej únii.
Sólyom sa rozhodol pre Sedmohradsko
Kým prezident László Sólyom dal prednosť oslavám výročia revolúcie medzi rumunskými Maďarmi v rámci štvordňovej súkromnej návštevy Sedmohradska, FIDESZ neúčasťou protestoval proti tomu, že Kossuthovo námestie od októbrových protivládnych nepokojov je dodnes uzatvorené pred verejnosťou policajnými bariérami.
Kancelária prezidenta zdôraznila, že Sólyomova neúčasť nemá politický dôvod. Hlava štátu sa rozhodla stráviť oslavy v kruhu sedmohradských Maďarov v Rumunsku, kde je množstvo historických miest spojených s revolučnými udalosťami.
Miesto slávnostného aktu zabezpečovalo veľké množstvo policajtov, na Kossuthovo námestie mohli prísť iba pozvaní hostia a akreditovaní novinári po dôkladnej bezpečnostnej prehliadke.
Maďarsko a Maďari oslavujú
Oslavy revolúcie pokračujú dnes oficiálnymi podujatiami, aj rodinnými programami na rôznych miestach Budapešti, po celom Maďarsku, a v susedných krajinách Maďarska, kde žije maďarská menšina.
Povolenie na zhromaždenie požiadali aj viaceré organizácie a politické strany, ktoré budú demonštrovať.
Oslavy kontroluje polícia
Polícia sa na sviatky dôkladne pripravila. Jej predstavitelia prisľúbili, že na rozdiel od októbrových nepokojov budú príslušníci polície mať identifikačné čísla na uniformách, velenie poriadkových síl bude v kontakte s tajnou službou z dôvodu monitorovania prípadnej činnosti extrémistov. Dianie v Budapešti zaznamenávajú desiatky policajných kamier.
Podľa štátnej tlačovej agentúry MTI na poludňajšej spomienkovej slávnosti pred Národným múzeom sa zúčastnilo okolo 15 tisíc ľudí. Na štvrtok bolo v maďarskej metropole nahlásených viac ako 120 spomienkových podujatí, z čoho viaceré boli zároveň protestnými akciami proti súčasnej maďarskej vláde.
Predpoludním došlo iba k menším priestupkom. Ešte nadránom 23-ročný muž premiestnil do stredu cesty dopravné bariéry a skákal po kapotách zaparkovaných áut. Polícia začala proti nemu priestupkové konanie. Podobne dopadol aj 20-ročný muž, ktorý tiež nadránom ukradol z Alžbetinho mosta štátnu vlajku.
Míting FIDESZ-u bude popoludní o 15:00
Hlavná opozičná strana, pravicový FIDESZ, zvolala na dnešné popoludnie veľkú manifestáciu s očakávanou účasťou desiatok tisíc ľudí. Predpokladá sa, že sa k demonštrácii pripoja aj stúpenci krajnej pravice, ktorí sa spolu s futbalovými fanúšikmi postarali o jesenné násilnosti. Míting sa má začať o tretej hodine popoludní.
Predseda FIDESZ Maďarského občianskeho zväzu Viktor Orbán bude hlavným rečníkom opozičného masového mítingu podvečer pri Alžbetinom moste.
Pred oslavami sa pokúsil FIDESZ presadiť v parlamente zákaz použitia gumených projektilov policajtmi, návrh však zákonodarný zbor odmietol zaradiť do programu schôdze.
Maďarská revolta z roku 1848, ktorú dnes v Maďarsku oslavujú, bola nakoniec utopená v krvi za pomoci ruských a chorvátskych vojakov. Avšak prispela k tomu, že si Maďari v roku 1867 vymohli historické vyrovnanie a premenu habsburskej monarchie na rakúsko-uhorské dvojštátie.
aktualizované 14:58Autor: zh