Londýn 14. marca (TASR) - Britská Snemovňa lordov odmietla dnes reformný návrh, podľa ktorého by sa o jej zložení rozhodovalo vo voľbách, podobne ako je to v prípade dolnej komory.
Podľa súčasného systému časť členov hornej snemovne získava kreslo na základe svojho aristokratického pôvodu, časť navrhnú politické strany a zvyšok určí špeciálny nominačný výbor.
Minulý týždeň poslanci dolnej komory dosiahli pokrok v už roky zablokovanej parlamentnej reforme a vyjadrili silnú podporu pre plán úplne volenej hornej snemovne.
Lordi však dnes príslušný návrh rezolútne odmietli. O ďalších návrhoch, ktoré počítali s pomerom volených a menovaných členov 20 ku 80 percent alebo 40 ku 60, ani nehlasovali. Ich predstava je, aby tradičná horná komora bola úplne menovaná.
Opoziční Liberálni demokrati označili rozhodnutie lordov za úder do tváre britskej verejnosti, ktorá z veľkej časti považuje 500-ročnú hornú snemovňu za anachronizmus. Odmietavý postoj Britov posilnila už rok trvajúca aféra, v ktorej politické strany údajne udeľovali tituly a miesta v Snemovni lordov výmenou za finančné pôžičky.
Príslušnú reformu majú v programe všetky tri hlavné britské politické strany a premiér Tony Blair začal podnikať kroky v tomto smere už po nástupe do funkcie pred desaťročím.
Ďalší postup je v rukách labouristickej vlády, ktorá preferuje čiastočne volenú a čiastočne menovanú hornú komoru. Dnešný odpor lordov však ukázal, že cesta k novému systému bude pravdepodobne ešte dlhá a náročná.