Brusel 14. marca (TASR) - Európa je kontinentom s najvyššou konzumáciou alkoholu na osobu na svete. Ako vyplynulo z dnes zverejneného prieskumu Eurobarometer, v uplynulých 12 mesiacoch pili alkohol tri štvrtiny občanov Európskej únie.
Najmenej tých, ktorí sa alkoholu za uplynulý rok nedotkli, bolo v Dánsku (sedem percent), Holandsku a Švédsku, naopak najviac osôb bez alkoholu v uvedenom období bolo v Taliansku (40 percent) a v Maďarsku. V prípade Slovákov jedna štvrtina respondentov uviedla, že za posledný rok nepila alkoholické nápoje.
Za uplynulých 30 dní konzumovalo alkohol v priemere takmer deväť z desiatich Európanov. Päť percent Slovákov tvrdí, že ho pilo denne, 29 percent raz do týždňa a 20 percent jedenkrát za celý mesiac. Takmer polovica Portugalčanov priznala, že si vypila každý deň.
Viac než štyri poháriky pri jednom sedení najčastejšie vypijú Íri - urobí tak jedna tretina, zatiaľ čo rovnako veľká skupina Írov vypije tri-štyri poháriky alkoholu. Takmer dve tretiny Slovákov si dajú jeden alebo dva poháriky a 14 percent vypije ani nie jeden.
Slováci sú v rámci EÚ najviac presvedčení o tom, že každý je sám zodpovedný za to, aby sa chránil pred škodlivými následkami konzumácie alkoholu. Uviedlo to 75 percent opýtaných. Maďari a Taliani v tomto smere najviac očakávajú zásah zo strany úradov.
Dve tretiny respondentov priznávajú, že zvýšenie cien alkoholu o 25 percent by pre nich neznamenalo kupovať menej alkoholických nápojov. Ak by sa ceny alkoholu zvýšili o štvrtinu, k nákupu menšieho množstva by prikročili najmä Rumuni, Bulhari, Česi a Slováci, pričom takýto postup by predpokladali štyria z desiatich respondentov z týchto krajín s výnimkou Rumunska, kde by tak urobila polovica opýtaných.
Osem z desiatich obyvateľov EÚ by nekupovalo viac alkoholu ani v prípade, ak by jeho cena poklesla o štvrtinu. Nákup alkoholu by v takom prípade zvýšili najmä Cyperčania, Taliani a Česi.
Tri štvrtiny obyvateľov únie by súhlasili s tým, aby sa na fľaše s alkoholom umiestnilo varovanie pre tehotné ženy a vodičov upozorňujúce na negatívne dôsledky. Slováci patria do pätice národov, ktoré s takouto ideou najviac súhlasia.
Prieskum ukázal, že jedna tretina Európanov nemá správne informácie o povolenej hladine alkoholu v krvi pri šoférovaní v ich krajine. Len v troch členských štátoch únie platí nulová tolerancia. V ČR si toho sú vedomé tri štvrtiny opýtaných, na Slovensku 57 percent a v Maďarsku 39 percent. Najmenej informovaní o povolenom limite v ich krajine sú Malťania, Briti a Íri. Väčšina občanov EÚ by tiež uprednostnila prísnejšie limity pre mladých a začínajúcich vodičov.
Slováci sú v únii najväčšími zástancami zákazu reklám na alkoholické nápoje zacielených na mladých ľudí a spolu s Litovčanmi sú tiež najväčšími stúpencami zákazu podávania a predávania alkoholických nápojov osobám mladším ako 18 rokov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed