Praha 14. marca (TASR) Šéf českej KDU-ČSL a prvý vicepremiér Jiří Čunek o odchode z vlády zatiaľ neuvažuje. Čunek tak reagoval na dnešné výroky koaličných partnerov, šéfa Strany zelených Martina Bursíka a predsedu ODS a premiéra Mirka Topolánka, ktorí naznačili, že šéf kresťanských demokratov verejnému a mediálnemu tlaku neodolá a rezignuje.
"Kolegov Bursíka aj Topolánka a všetkých ďalších chápem, že je to veľmi nepríjemná vec. Som však presvedčený, že tá situácia sa rýchlo obráti," vyhlásil vicepremiér Čunek.
Kauza bývalého starostu moravského Vsetína Jiřího Čunka, podozrivého z prijatia polmiliónového úplatku v roku 2002, trvá už niekoľko týždňov a jej rozuzlenie nie je zatiaľ na obzore.
Dnes mal Čunek podstúpiť policajný výsluch, na ktorom ako avizoval predloží nové dôkazy o svojej nevine, údajne svoj diár, ktorý má dokazovať, že v deň odovzdania úplatku nebol vo Vsetíne, ale celý deň sa zdržiaval pracovne v Zlíne.
Čunek však svoj výsluch zrušil a zdôvodnil to mediálnym tlakom. Informácie o tom, že dnes má podstúpiť výsluch, sa totiž objavili v novinách.
Podľa polície Čunek pred piatimi rokmi ako starosta Vsetína prijal takmer polmiliónový úplatok od miestnej realitnej spoločnosti H and B Real. Vicepremiér obvinenie odmieta, ale jeho argumenty políciu nepresvedčili. Čunek nepresvedčil ani senátorov, ktorí ho na žiadosť polície zbavili imunity a dali súhlas na jeho trestné stíhanie.
Korunným svedkom kauzy je bývalá sekretárka Jiřího Čunka Marcela Urbanová. Tú sa nedávno pokúsila podplatiť skupina troch osôb, medzi ktorými je aj kontroverzný český podnikateľ Roman Vaškůj. Za zmenu výpovede v Čunkov prospech žene údajne ponúkli úplatok až 750.000 Kč a prísľub ďalších benefitov. Polícia následne pridelila svedkyni ochranu.
Čunek sa od pokusu o podplatenie Urbanovej kategoricky dištancoval. Vyšlo však najavo, že Vaškůj a Čunek mali rovnakého právnika - advokátku Janu Rejžkovú. Vicepremiér sa preto rozhodol pre zmenu právnika.
Kauza Čunek je dnes pomerne neprehľadná. Napriek tomu, že vicepremiér tvrdí, že v pozadí prípadu je zámer jeho bývalej sekretárky očierniť jeho meno, Čunek sám vyvolal mnoho špekulácií, keď v posledných týždňoch poskytol niekoľko čiastočne si odporujúcich vysvetlení o svojom majetku, pôžičkách a príjmoch. Médiá zistili, že Čunek v minulosti aj podnikal, o čom sa vo svojom oficiálnom životopise "zabudol" zmieniť.
Čunek nie je prvým českým ministrom, ktorý má problémy so zákonom. Vo výkone trestu sedí napríklad bývalý Zemanov minister financií Ivo Svoboda (ČSSD). Súd ho uznal vinným za tunelovanie spoločnosti na výrobu detských kočiarov Liberta v 90. rokoch.
Po súdoch chodí aj niekdajšia ministerka zdravotníctva, bývalá členka sociálnej demokracie Marie Součková, ktorá podpísala s podpriemerným advokátom z Brna zmluvu s "kráľovskou" desaťmiliónovou odmenou.
Na právoplatný rozsudok však Součková zatiaľ iba čaká. Vicepremiér Čunek je však prvým členom českej vlády, ktorý čelí trestnému stíhaniu a zároveň zostáva vo vysokej vládnej funkcii.
(spravodajca TASR v Prahe Bohdan Kopčák) dem
aktualizované 16:52