Brusel/Štrasburg 14. marca(TASR) - Berlínska deklarácia, ktorú 25. marca prijme Európska únia pri príležitosti 50. výročia podpísania Rímskych zmlúv, musí byť zrozumiteľná občanom a stručná. Zhodli sa na tom dnes poslanci Európskeho parlamentu v debate, počas ktorej nemecké predsedníctvo informovalo o prípravách tohto dokumentu.
Podľa šéfa nemeckej diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera chce nemecké predsedníctvo v prvej časti deklarácie vyzdvihnúť to, čo sa dosiahlo - mier, stabilitu, blahobyt a prekonanie rozdelenia kontinentu. Druhá časť by mala byť spoločným prihlásením sa k spoločným hodnotám vrátane tolerancie, rozmanitosti, slobody či rešpektu. Medzi priority do budúcnosti, o ktorých by sa mala deklarácia zmieňovať, patrí účinná bezpečnostná a zahraničná politika, boj proti ilegálnej imigrácii a terorizmu. Ak si má EÚ získať a ďalej posilniť dôveru ľudí, treba vyzdvihnúť aj jej "sociálnu tvár", pripomenul nemecký minister.
V súvislosti s budúcnosťou EÚ Steinmeier zdôraznil, že reforma únie musí pokračovať. Práve reformu predpokladá európska ústavná zmluva, ktorá sa však ocitla na mŕtvom bode po tom, ako ju odmietli v referende francúzski a holandskí voliči.
"O dva roky budú voľby a voliči majú právo vedieť, akými nástrojmi bude EÚ disponovať," vyhlásil Steinmeier.
Predseda EP Hans-Gert Pöttering vyzdvihol, že europarlament tiež stojí za ústavou. Výdobytky uplynulých 50 rokov sú podľa neho veľké, no únia potrebuje reformu, aby mohla čeliť výzvam tohto storočia.
V niekoľkých vystúpeniach sa však objavila práve kritika snáh o pretláčanie európskej ústavnej zmluvy a ignorovanie názoru holandských a francúzskych voličov.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh