Ľudia, ktorí trávia dlhé hodiny sedením pri počítači, vystavujú svoje zdravie značným rizikám. Hrozí im totiž, že sa im v krvi vytvoria zrazeniny, ktoré môžu mať fatálne dôsledky. Upozorňujú na to novozélandskí vedci v časopise Medical Journal.
Zistili, že tretina prijatých pacientov do nemocnice s hlbokou žilovou trombózou boli ľudia pracujúci v kanceláriách pri počítači. Hlboká žilná trombóza vznikne vtedy, keď sa vo vnútorných žilách väčšinou na nohách, kde prúdi zle krv, vytvorí krvná zrazenina. Tá sa môže odtrhnúť a cestovať k srdcu, do pľúc alebo až do mozgu. Prejavuje sa bolesťou dolných končatín, pŕs, zlou dýchavičnosťou, môže viesť k srdečnému infarktu alebo mozgovej mŕtvici a nakoniec aj k smrti.
Táto choroba sa začala najskôr nazývať „syndrómom turistickej triedy“, pretože ňou boli najviac postihovaní cestujúci diaľkových letov, ktorí sedeli dlhé hodiny v obmedzenom priestore lietadiel bez možnosti natiahnuť si nohy.
Novozélandskí vedci skúmali skupinu 62 ľudí, ktorí boli prijatí do nemocnice s krvnými zrazeninami. Zistili, že 34 percent z nich vysedáva dlhé hodiny pri stole, a 21 percent boli cestujúci diaľkových letov. Vedci pripúšťajú, že toto porovnanie trochu „kríva“, pretože oveľa viac ľudí trávi dlhé hodiny pri stole, než cestuje diaľkovými letmi.
Vedúci výskumu Richard Beasley uviedol, že niektorí úradníci, u ktorých boli zistené krvné zrazeniny, majú vo zvyku sedieť pri počítači aj 14 hodín denne. Podľa Beasleyho sa táto choroba objavuje najčastejšie u ľudí pracujúcich v oblasti informačnej techniky alebo v call-centrách.