Washington 12. marca (TASR) - Americkí vojenskí plánovači začali pracovať na núdzovej stratégii pre Irak pre prípad, že súčasná stratégia posilnenej vojenskej prítomnosti nevyjde. Píše o tom dnes denník Los Angeles Times s odvolaním sa na vojenských predstaviteľov USA a konzultantov Pentagónu.
Stratégia čiastočne vychádza zo skúseností USA v Salvádore v 80. rokoch minulého storočia a zatiaľ je len v počiatočných fázach, píše denník. Jej súčasťou má byť okrem iného postupné sťahovanie amerických vojakov z krajiny a väčší dôraz na výcvik a školenie irackých zložiek.
Stratégia predstavuje núdzové riešenie, ak súčasný plán prezidenta Georgea W. Busha, v rámci ktorého vyslal do Iraku dodatočných 26.000 vojakov, nepomôže stabilizovať Irak, alebo ak demokratmi ovládaný Kongres obmedzí tento krok, vysvetľuje LA Times.
"Táto časť sveta je alergická na cudziu vojenskú prítomnosť. Okno možností, ktoré máme, je relatívne malé. Ovplyvniť to mohutným počtom vojakov USA v konečnom dôsledku vedie k vlastnej porážke," citujú noviny nemenovaného predstaviteľa Pentagónu.
Spojené štáty vyslali v rokoch 1981 až 1992 do Salvádoru 55 zelených baretov, ktoré mali pomôcť tamojšej vláde v boji proti povstalcom. Išlo o snahu Washingtonu urobiť svoju vojenskú prítomnosť v krajine menej viditeľnou.
LA Times dodávajú, že tento model ovplyvnil plánovanie irackej stratégie, no plán pre Irak bude musieť zahŕňať omnoho viac poradcov. V súčasnosti je v Iraku okolo 140.000 amerických vojakov.