Berlín/Viedeň 11. marca (TASR) - Po celú nedeľu zasadal pod vedením šéfa nemeckej diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera v Berlíne krízový štáb, ktorý sa zaoberal situáciou po posledných hrozbách islamistov na adresu Nemecka a Rakúska.
Už v sobotu pohrozila málo známa iracká militantná skupina Brigáda šípov spravodlivosti, že popraví unesenú nemeckú občianku Hannelore Marianne Krausovú (61) i jej syna, ak Berlín do desiatich dní nestiahne vojakov z Afganistanu. Vo videonahrávke zverejnenej na internete prosila i nemecká rukojemníčka spolkovú kancelárku Angelu Merkelovú o pomoc a vyslovila sa za splnenie požiadaviek únoscov. Oboch nemeckých občanov, ktorí žijú dlhodobo v Iraku, uniesli v Bagdade 6. februára.
Militanti zo skupiny Hlas kalifátu pohrozili, ako vyšlo dnes najavo, útokmi v Nemecku a Rakúsku, ak tieto európske krajiny budú podporovať USA a ak nestiahnu svojich vojakov z Afganistanu.
"Nemecko bude čeliť viacerým hrozbám a nebezpečenstvám, ak nestiahne svoje jednotky z Afganistanu," varoval neidentifikovaný hovorca skupiny, údajne prepojenej na al-Káidu, na videozázname, ktorý sa v sobotu objavil na internetovej stránke islamských militantov. Hovorca varoval, že okolo 2750 nemeckých vojakov v Afganistane "nebude v bezpečí pre útokmi" bojovníkov z Talibanu a al-Káidy. Zároveň pohrozil, že zaútočia aj v Rakúsku a na rakúskych vojakov v Afganistane. "Rakúsko vždy bolo jednou z najbezpečnejších krajín v Európe, závislé od turistického ruchu v lete aj zime. Ale ak nestiahne svojich vojakov z Afganistanu, môže byť medzi zacielenými štátmi," dodal.
Nemecký minister zahraničných vecí v dnešnej reakcii netajil, že je šokovaný obsahom týchto dvoch nezávislých hrozieb, ale konkrétnejšie k nim nezaujal stanovisko. Ubezpečil však, že spolková vláda v Berlíne urobí všetko pre oslobodenie zadržiavaných osôb.
Vládne zdroje v nemeckom hlavnom meste však potvrdili, že v Berlíne berú hrozby vážne a detailne skúmajú každý detail spomínaných posolstiev.
Na potenciálnu možnosť zvýšenia ohrozenosti Nemecka v súvislosti s jeho účasťou na misii v Afganistane upozorňovali experti už dlhší čas. K eskalácii zrejme prispelo aj piatkové rozhodnutie Spolkového snemu, ktorý schválil rozhodnutie vlády vyslať do Afganistanu šesť prieskumných lietadiel typu Tornado.
V prípade oboch rukojemníkov je však stále v hre aj kriminálny motív, veď v uplynulom čase nemecká spolková vláda údajne zaplatila značné čiastky za prepustenie iných troch občanov krajiny, archeologičky Susanne Osthoffovej, ktorú uniesli v Iraku na sklonku roka 2005 a dvojice inžinierov, Thomasa Nitzschkeho a Reného Bräunlicha, ktorí sa v rukách ozbrojencov ocitli začiatkom minulého roka.
Aj rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer a kompetentné zložky alpskej republiky sa dnes zaoberali spomínanou hrozbou. Zhodne dospeli k názoru, že v súčasnosti niet signálov, ktoré by naznačovali akútne ohrozenie krajiny.
Generálny tajomník rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Johannes Kyrle, náčelník rakúskeho generálneho štábu Roland Ertl a generálny riaditeľ pre verejnú bezpečnosť Erik Buxbaum, ktorí sa dnes vo Viedni v spoločnosti spolupracovníkov zaoberali situáciou, dospeli k záveru: Prijatie špeciálnych opatrení by nebolo zmysluplné.
Erik Buxbaum však pre verejnoprávnu televíziu ORF potvrdil, že ide o prvú hrozbu Rakúsku vôbec v súvislosti s účasťou príslušníkov jeho ozbrojených síl v zahraničnej misii.
Obsah videoposolstva islamistov odsúdila a označila za škodlivé aj hovorkyňa moslimskej komunity v Rakúsku Carla Amina Baghajatiová.
Nemecko má v Afganistane takmer 3000 vojakov, ktorí tam pôsobia v rámci misie ISAF. Rakúsko zastupuje v stredoázijskej republike v súčasnosti iba štvorica dôstojníkov, ktorých ochrana bola aktuálne posilnená.
3 5 6 12 le žab