Naí Dillí 10. marca (TASR) - Dalajláma potvrdil dnes pri príležitosti 48. výročia ľudového povstania v Tibete pripravenosť rokovať s čínskymi predstaviteľmi o autonómii pre jeho vlasť.
V indickom exile najvyšší duchovný predstaviteľ Tibeťanov konštatoval, že už 28 rokov hľadá jeho exilová vláda možnosť dialógu s Pekingom, ktorého prioritným cieľom by bolo získať pre tento horský región autonómiu.
Dalajláma sa do exilu uchýlil práve po ľudovom povstaní v Lhase z 10. marca 1959.
Predstaviteľ Tibeťanov podrobil aj pri tejto príležitosti kritike politické obmedzenia a represálie, ku ktorým malo dôjsť v Tibete vlani, ale aj železničnú trať, ktorá spája Čínu s tibetskou metropolou Lhasou. Podľa jeho slov totiž práve uvedenie trate do prevádzky prispieva k znečisteniu životného prostredia a navyše umožňuje ďalším a ďalším Číňanom presídlenie do Tibetu.
Proti spomínanej železničnej trati demonštrovali dnes pred čínskou ambasádou v Naí Dillí desiatky mladých Tibeťanov.
Premiér tibetskej autonómnej vlády Čampa Phuncok sa v súvislosti s dnešným výročím v uplynulých dňoch nechal počuť, že návrat dalajlámu do Tibetu je otázny, ak sa totálne nezriekne myšlienok na nezávislosť tohto himalájskeho regiónu.
Stalo sa tak počas jeho pobytu v Pekingu, kde sa zúčastnil na zasadaní čínskeho parlamentu.
Podľa tibetského premiéra urobila čínska vláda všetko pre dosiahnutie konsenzu s dalajlámom, udržiavala s ním kontakt prostredníctvom ďalších osôb a mieni tak postupovať aj v budúcnosti. Dalajláma však od odchodu do emigrácie neurobil nič, čím by bol prospel svojej vlasti a tibetskému ľudu, vyhlásil predseda tibetskej vlády a dodal, že predpokladom dalajlámovho návratu zostáva jeho rezignácia na úsilie dosiahnuť nezávislosť Tibetu.
V Káthmandu, hlavnom meste Nepálu, kam sa uchýlili po potlačení povstania v Tibete pred takmer polstoročím tisícky ľudí, si dnešné výročie pripomenulo asi 500 osôb. Polícia tam demonštrantov zastavila v bezprostrednom okolí čínskeho veľvyslanectva.
Tibetské vlajky vejú dnes na počesť výročia spomínaného povstania v 160 rakúskych mestách a obciach a v 319 obciach a mestách ČR. Už v piatok sa tibetská vlajka objavila aj pred úradom českého vicepremiéra, ministra životného prostredia Martina Bursíka v Prahe.